28
">

تحصیل در مدارس فوتبال انگلستان

نام انگلیس شما را یاد چه می‌اندازد؟ چرچیل، استعمار، چای؟ به غیر از این‌ها، فوتبال انگلیس، لیگ فوتبال انگلیس یا لیگ برتر انگلیس قطعاً یکی از مواردی است که با دیدن یا شنیدن نام انگلیس به ذهن‌ می‌رسد. وقتی هم که صحبت از فوتبال انگلیس است، یعنی با حرفه‌ای‌ها سروکار داریم. حرفه‌ای‌ها هم اهمیتی به نژاد و محل زندگی شما نمی‌دهند. نمونه بارزش هم علیرضا جهان‌بخش و محمدصلاح و بسیاری از بازکنان مطرح غیرانگلیسی در لیگ فوتبال انگلیس است. مگر می‌شود نام علیرضا جهان‌بخش و برگردان شاهکارش در برایتون انگلیس یا فرارهای تند و تیز و گل‌زنی محمدصلاح مصری را نشنیده باشید.

برای متصدیان فوتبال انگلیس فرقی نمی‌کند اهل کجا هستید، اگر تونایی خوبی در فوتبال دارید، می‌توانید لیگ انگلیس را جایگاه آینده خود بدانید. اما حرفه‌ای بودن ساده نیست. برای حرفه‌ای شدن، باید حرفه‌ای تحصیل کرد. از آن‌ جایی که این ورزش مهیج از اهمیت بالایی برخوردار است، فوتبال در انگلیس تبدیل به یک رشته ورزشی که بسیار سیستماتیک و پایه‌ای شده است، به نحوی که علاقه‌مندان می‌توانند در مدارس فوتبال انگلستان تحصیل کنند.

البته همان‌طور که گفته شد، تحصیل در مدارس فوتبال انگلستان فقط مختص انگلیسی‌ها و از مابهتران نیست و شما می‌توانید با داشتن شرایط لازم و از مسیرهای صحیح به تحصیل در مدارس فوتبال انگلستان بپردازید. برای تحصیل در مدارس فوتبال انگلستان راه‌های مختلفی وجود دارد. برای آشنایی با راه‌های تحصیل در مدارس فوتبال انگلستان و یا ورود به دنیای فوتبالیست‌های حرفه‌ای‌ با ما همراه باشید.

دوره‌های تخصصی فوتبال در انگلستان

همان‌طور که گفته شد راه‌های مختلفی برای ورود به فوتبال انگلیس وجود دارد که یکی از آن‌ها شرکت در دوره‌های تخصصی فوتبال در انگلستان است. دوره‌های تخصصی فوتبال در انگلیس به طور کلی بیش‌تر توسط مدارس فوتبال خصوصی یا به قولی آکادمی فوتبال برگزار می‌شود. البته باشگاه‌های فوتبال در لیگ انگلیس هم بی‌کار ننشسته‌اند و در راستای اهداف خود اقدام به برگزاری دوره‌های تخصصی فوتبال کرده‌اند. نکته بسیار مهم این است که حتی برخی از دانشگاه‌های انگلیس نیز دوره‌های تخصصی فوتبال دارند و حتی متقاضیان و علاقه‌مندان واجد شرایط را برای شرکت و تحصیل در این دوره‌ها بورسیه می‌کنند. در ادامه به چند آکادمی که دوره‌های تخصصی فوتبال در انگلستان را برگزار می‌کنند، اشاره می‌کنیم. هر یک از این آکادمی‌ها دارای شرایط پذیرش، امکانات و اهداف مختلف آموزشی هستند.

آکادمی فوتبال FCV

آکادمی فوتبال FCV اولین آکادمی فوتبال خصوصی انگلستان است که دوره‌های تخصصی فوتبال را برای افرا بالای ۱۶ سال برگزار می‌کند. مدت دوره‌های موجود در آکادمی فوتبال FCV از یک هفته تا سه سال به طول می‌انجامد. این آکادمی هم‌چنین امکان تحصیل دانشگاهی نیز فراهم می‌کند. دوره بسیار پرطرفدار BTEC Sports Studies یکی از دوره‌های دانشگاهی است که اکادمی فوتبال FCV به متقاضیان ارائه می‌کند. دانشکده Loughborough این دوره‌ها را برگزار می‌کنند. در طول این دوره، دانشجویان دوره‌های A-Level و زبان انگلیسی را به صورت آکادمیک فرامی‌گیرند. این آکادمی که یکی از مطرح‌ترین آکادمی‌های انگلستان است، در شهر استمفورد واقع شده است.

اردو و گردش‌های تفریحی

در طول دوره، گردش‌های تفریحی از قبیل حضور در استادیوم‌های ورزشی هنگام بازی‌های مهم، رفتن به سینما، شنا، پینت‌بال، خرید، بولینگ و غیره در نظر گرفته شده است.

تعطیلات آخر هفته

آکادمی فوتبال FCV مختص کسانی است که می‌خواهند کل هفته را در آکادمی بمانند. در نتیجه کسانی که می‌خواهند آخر هفته خارج از مجموعه باشند می‌تواند در آخر هفته میلادی از آکادمی خارج و آخر روز یکشنبه به آکادمی بازگردند.

غذا

در این آکادمی بازیکنان روزانه سه وعده غذایی دریافت می‌کنند. از آن‌جایی که آکادمی FCV بین‌المللی است و درنتیجه بازیکنان زیادی از کشورهای مختلف با سلیقه‌های مختلف دارد، سعی کرده است تا تنوع غذایی را در دستور کار خود قرار دهد.

مذهب

باز هم به علت بین‌المللی بودن آکادمی فوتبال FCV و حضور افراد با عقبه‌های فرهنگی و مذهبی متعدد و مختلف، این آکادمی تلاش کرده تا شرایط لازم برای پیروان مذاهب مختلف را فراهم آورد.

اقامتگاه

ساختمان‌های مسکونی Garden House و Coach House، اقامتگاه‌های اصلی آکادمی فوتبال FCV به حساب می‌آیند. Garden House شامل 20 اتاق دو تخته با امکانات یک سوئیت، اتاق ناهارخوری، مشاعات مرکز مطالعه، اتاق بازی و بخش‌های دیگر است. از ویژگی‌های مثبت این اقامتگاه می‌توان به نزدیکی آن به مجموعه ورزشی Borderville، مرکز اصلی تمرینات و مسابقات آکادمی فوتبال FCV اشاره کرد

تور یک روزه

آکادمی فوتبال FCV تورهای یک روزه که در آن متقاضیان و خانواده‌هایشان با محیط، شرایط، امکانات و فرایند‌های کلی این آکادمی فوتبال آشنا می‌شوند، برگزار می‌کند. لازم به ذکر است که هنگام حضور در این تور، والدین یا سرپرست رسمی آن‌ها، حضور داشته باشد.

متقاضیان غیرانگلیسی

افرادی که تبعه کشور انگلستان یا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند، با اخذ ویزای توریستی می‌توانند به این آکادمی مراجعه و ثبت نام کنند.

هزینه تحصیل

هزینه یک دوره کامل برای متقاضیان بین‌المللی حدود 30,000 پوند می‌شود. این مبلغ شامل هزینه‌های آموزشی، مسابقات، بسته‌های تمرینی، درمان و فیزیوتراپی، دوره‌های دانشگاهی، عضویت در باشگاه بدنسازی و موارد دیگر می‌شود.

آکادمی فوتبال منچستر (MIFA)

آکادمی فوتبال منچستر به علاقه‌مندان، امکان یادگیری فوتبال در انگلستان را می‌دهد تا به عنوان یک فوتبالیست حرفه‌ای تمام‌وقت آموزش ببینند. آکادمی فوتبال منچستر در انگلستان توسعه هم مهارت‌های فوتبال را تعلیم می‌دهد و هم متقاضیان را به ادامه تحصیل تشویق می‌کند. در دورخ‌های تخصصی فوتبال که توسط آکادمی فوتبال منچستر برگزار می‌شود، افراد انواع آموزش فوتبال و برنامه‌های مطالعاتی را تجربه می‌کنند  و مهارت‌های شناخته‌شده بین‌المللی را کسب کنند. آکادمی فوتبال منچستر با توجه به شعار خود یعنی «با هم، به پیش»، تضمین می‌کند که ورودی‌های این آکادمی مهارت‌های مورد نیاز هم در داخل مستطیل سبز و هم خارج آن را فرا می‌گیرند. می‌شود توسعه پیدا می‌کند و هر دو را بهبود می‌بخشد. تاکنون این آکادمی به متقضایان بیش از 80 کشور مختلف خدمات آموزشی ارائه داده است. شرایط پذیرش در آکادمی فوتبال منچستر به شرح زیر می‌باشد. برنامه‌های آموزشی آکادمی فوتبال منچستر دو دسته است.

 • نیم فصل (6 ماهه)
 • تمام فصل (36 هفته‌ای)

شرایط و امکانات دوره نیم فصل آکادمی منچستر

برنامه آموزشی نیم فصل آکادمی منچستر به روی اتباع همه کشورها باز است. این دوره تخصصی فوتبال برای بازه سنی 16 تا 24 سال در نظر گرفته شده است. هزینه ثبت نام در این دوره حدود 10 هزار پوند می‌باشد.

 • ۵ روز آموزش حرفه‌ای
 • مسابقات هفتگی در برابر تیم‌های حرفه‌ای، نیمه حرفه‌ای، آکادمی و آماتور
 • عضویت در مجموعه‌های ورزشی از جمله دسترسی به استخر و سونا
 • برنامه‌های آموزشی اختصاصی
 • وسایل مورد نیاز شخصی و غیرشخصی با آرم آکادمی فوتبال منچستر
 • محل اقامت و امکاناتی از قبیل صبحانه، شام و رخت‌شویی
 • حمل‌ونقل از فرودگاه منچستر یا ایستگاه قطار منچستر به محل اقامت
 • این آکادمی کل سال باز است، بنابراین تاریخ‌های شروع می‌توانند انعطاف‌پذیر باشند.
 • امکان حضور۲۶ هفته از تاریخ ورود به این دانشگاه
 • اطلاعات لازم برای اقدامات در خصوص اقامت متقاضی باید قبل از 10 روز کاری ارسال گردد.
 • امکان پرداخت قسطی موجود است.

شرایط و امکانات دوره تمام فصل آکادمی منچستر

برنامه آموزشی نیم فصل آکادمی منچستر به روی اتباع همه کشورها باز است. این دوره تخصصی فوتبال برای بازه سنی 16 تا 24 سال در نظر گرفته شده است. هزینه ثبت نام در این دوره حدود 15 هزار پوند می‌باشد.

 • ۵ روز آموزش حرفه‌ای
 • مسابقات هفتگی در برابر تیم‌های حرفه‌ای، نیمه حرفه‌ای، آکادمی و آماتور.
 • عضویت در مجموعه‌های ورزشی از جمله دسترسی به استخر و سونا
 • برنامه‌های آموزشی اختصاصی
 • وسایل مورد نیاز شخصی و غیرشخصی با آرم آکادمی فوتبال منچستر
 • محل اقامت و امکاناتی از قبیل صبحانه، شام و رخت‌شویی
 • این آکادمی کل سال باز است، بنابراین تاریخ‌های شروع می‌توانند انعطاف‌پذیر باشند.
 • امکان 36 هفته از تاریخ ورود به این دانشگاه
 • اطلاعات لازم برای اقدامات در خصوص اقامت متقاضی باید قبل از 10 روز کاری ارسال گردد.
 • امکان پرداخت قسطی

بورسیه‌های ورزشی در انگلستان 2020

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، یکی از راه‌های تبدیل شدن به یک فوتبالیست حرفه‌ای و در نهایت ورود به لیگ‌های معتبر در سطح یک جهانی، ورود به دانشگاه‌های انگلیس است. برخی از دانشگاه‌های مطرح انگلستان در رقابت با آکادمی‌های ورزشی و یا در قاعده همکاری با آن‌ها سعی می‌کنند تا افراد با استعداد در فوتبال را جذب و شرایط تحصیل‌شان را فراهم کنند. در این راستا، این دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها به دانشجویان یا متقاضیان تحصیلی واجد شرایط در سراسر جهان بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند. البته لازم به ذکر است که هر یک از بورسیه‌های تحصیلی فوتبال در انگلستان، مانند سایر بورسیه‌های تحصیلی شرایط خاص خود را دارند. برخی از آن‌ها فقط مخصوص انگلیسی‌ها، برخی دیگر مخصوص اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا و برخی دیگر برای همه مردم دنیا است. از طرف دیگر برخی از این بورسیه‌ها فقط برای آقایان، بانوان یا هردو است. همچنین شرایط سنی یکی از شرایط اصلی برای اخذ بورسیه‌های تحصیلی فوتبال در انگلستان به حساب می‌آید. به یاد داشته باشید که تعدادی از این بورسیه‌های فوتبالی فقط برای دانشجویان کنونی دانشگاه‌ها است. پس حتماً قبل از هر گونه اقدام، از شرایط هر یک به طور کامل و دقیق با خبر شوید.

در ادامه به چند مورد از بورسیه‌های تحصیلی فوتبالی که توسط دانشگاه‌های انگلستان اعطا می‌شود اشاره می‌کنیم.

 • بورسیه ورزشی دانشگاه بورنموث (Bournemouth)
 • بورسیه ورزشی دانشگاه منچستر (Manchester)
 • بورسیه ورزشی دانشگاه برونل (Brunel)
 • بورسیه ورزشی دانشگاه نیوکاسل (Newcastle)

بورسیه ورزشی دانشگاه بورنموث (Bournemouth)

 بورس تحصیلی دانشگاه بورنموث برای ورزش‌کاران سطح بالا که قصد تحصیل در سطح مقطع لیسانس و یا کارشناسی‌ارشد دارند، طراحی شده است. این بورسیه هزینه‌های لازم برای توسعه توانایی‌های ورزشی را تأمین می‌کند. برای موفقیت در اخذ این بورسیه باید اثبات کنید که از توانایی ورزشی بالایی برخودارید و همچنین انگیزه و هدف بلندمدت برای پیشرفت در زمینه فوتبال دارید.

بورسیه ورزشی دانشگاه منچستر (Manchester)

 بورسیه ورزشی دانشگاه منچستر به شما کمک می‌کنند تا سفر خود را به عنوان یک ورزشکار جوان و جویای نام در کنار تحصیل در دانشگاه منچستر به سطح بین‌المللی برسانید. رسالت اصلی این برنامه پشتیبانی و حمایت از دانشجو است که شما را قادر می‌سازد تا زمان خود را به طور موثر مدیریت کرده و از خدمات پشتیبانی مانند فیزیوتراپی و روان‌درمانی، از یک سبک زندگی حرفه‌ای بهره‌مند گردید.

 • مبلغ تحت پوشش: 1000 تا 1500 پوند
 • عضویت باشگاه: باشگاه Athletic Union و Armitage Sports Centre
 • متقاضی هدف: اتباع همه کشورها (این افراد بایستی حتماً دانشجوی کارشناسی یا کارشناسی ارشد باشند.)

بورسیه ورزشی دانشگاه برونل (Brunel)

 بورسیه ورزشی دانشگاه برونل برای دانشجویان این دانشگاه است که علاقه خاصی به ورزش دارند. این بورسیه بر اساس ورزش‌های اولویت دار اعطا می کند. همه کسانی که در این دانشگاه تحصیل می‌کنند، می توانند برای بورسیه ورزشی دانشگاه برونل درخواست کند. با این حال ، متقاضیان علاقه‌مند باید دستاوردهای ورزشی خود در یکی از رشته‌های ورزشی اولویت‌دار در سطح رضایت‌بخشی به اثبات برسانند. در این بورسیه، دانشجویان از مشاوره رواشناسی، جلسات رایگان روان‌درمانی، سونا و آب‌درمانی رایگان بهره‌مند هستند.

 • مبلغ تحت پوشش:سالانه 3000 پوند
 • اقامتگاه: نزیک مجموعه ورزشی دارد.
 • متقاضی هدف: اتباع همه کشورها

بورسیه ورزشی دانشگاه نیوکاسل (Newcastle)

بورسیه تحصیلی دانشگاه نیوکاسل توسط مرکز ورزش و تفریحات فیزیکی (Center for Physical Recreation and Sports) اداره و به صورت سالانه اعطا می‌شوند. همچنین این بورسیه در دسترس دانشجویان لیسانس و دکترای این دانشگاه قرار دارند. متقاضیان بورس تحصیلی باید دستاوردهای ورزشی قبلی و فعلی ورزشی را در ورزشی انتخابی خود نشان دهند.

 • مبلغ تحت پوشش:10,000 پوند
 • اقامتگاه: نزیک مجموعه ورزشی دارد.
 • متقاضی هدف: اتباع همه کشورها
 • ورزش‌های تحت پوشش: فوتبال، فوتبال آمریکایی، گلف، هاکی، واترپلو، شمشیربازی و …

در نهایت باید گفت آروزی بازی کردن در لیگ‌های فوتبال در سطح جهانی رویایی دست‌نیافتنی نیست. فقط باید راهش را بلد باشید. راه و روش‌هایی که در این جا به شما گفتیم مانند مدارس فوتبال انگلستان، دانشگاه‌های انگلیس، آکادمی‌‌های فوتبال انگلیس، بورسیه دانشکده‌های انگلیس فقط تعدادی از راه‌های تحصیل در مدارس فوتبال انگلستان است.

برچسب ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند