Franchise3
">

صفر تا صد قرارداد فرنچایز

قرارداد فرنچایز راهکاری برای ایجاد کسب‌وکاری با علامت تجاری معتبر.

اگر کسب‌­وکار موفقی دارید و می‌­خواهید مجوز استفاده از برندتان را برای کسب‌­وکارتان در مکانی دیگر بدهید یا می­‌خواهد با علامت تجاری کسب­‌وکار معروفی فعالیت تجاری کنید، می‌‌توانید این کار را ازطریق قرارداد فرنچایز انجام دهید. برای مثال، تصور کنید صاحب رستورانی موفق با برندی خوش‌نام در تهران هستید و می‌­خواهید شعبه‌ای از رستورانتان را در شیراز یا کرمانشاه تأسیس کنید. برای انجام این کار به انعقاد قرارداد فرنچایز نیاز دارید. البته، این مثال فقط بخشی از کاربرد قرارداد فرنچایز را پوشش می‌دهد.

معنا و کاربرد قرارداد فرنچایز

واژ‌ه‌ی فرنچایز به‌معنای مجوز و پروانه و امتیاز است؛ اما پس از مدتی، معنایی اصطلاحی به‌خود گرفته و امروزه، بیشتر به نوع خاصی از قرارداد گفته می‌­شود. از این قرارداد در کسب‌‌وکارهای بسیاری استفاده می‌­شود. برای مثال، در صنعت فست­‌فود مجموعه‌ رستوران­‌های مک‌­دونالد (McDonald’s) یا KFC، در صنعت هتلداری مَرییات اینترنشنال (Marriott International)، در صنعت فروشگاه‌‌های زنجیره­‌ای ایلِوِن ۷ (۷ Eleven) و در بسیاری دیگر از صنعت‌ها و کسب‌وکارها، این قرارداد حضور و اهمیت دارد.

طرفین قرارداد فرنچایز

طرفین قرارداد فرنچایز، فرنچایز دهنده و فرنچایز گیرنده را شامل می­‌شوند. فرنچایز دهنده شخصی است که کسب‌وکاری مشخص با علامت تجاری و دیگر مالکیت‌­های فکری ازقبیل اختراع و طرح صنعتی و سرّ تجاری دارد. فرنچایز گیرنده نیز شخص یا اشخاصی هستند که قرار است با علامت تجاری فرنچایز دهنده و به‌کمک مالکیت‌­های فکری مذکور فعالیت کنند.

انواع قرارداد فرنچایز

۱. فرنچایز تولیدی: در فرنچایز تولیدی، فرنچایز دهنده به فرنچایز گیرنده فناوری و چگونگی ساخت محصول با برند فرنچایز دهنده را اعطا می­‌کند. برای مثال، ممکن است فرنچایز دهنده اطلاعات مربوط‌به سرّ تجاری یا اختراع انحصاری‌اش را دراختیار فرنچایز گیرنده قرار دهد تا او بتواند محصول خاصی را با کیفیت مشخصی تولید کند. از این نوع فرنچایز به‌طور معمول استفاده فراوانی می­‌شود.

۲. فرنچایز توزیعی: در فرنچایز توزیعی، فرنچایز گیرنده با ضابطه‌ها و دستورهای مشخصی محصولات فرنچایز دهنده را توزیع می‌کند و می‌فروشد. برای نمونه، شرکتی ضمن تولید محصول خاصی در کشور ژاپن با شرکتی در ایران قرارداد می­‌بندد تا محصولات او را در ایران توزیع کند و بفروشد.

۳. فرنچایز خدماتی: در این نوع فرنچایز ، فرنچایز گیرنده خدماتی را به‌عنوان بخشی از مجموعه‌­ی فرنچایز دهنده (با علامت تجاری او) انجام می‌­دهد. برای مثال، مراکز تعمیر خودرو برندی خاص، مانند کیا موتورز که در شهرهای مختلف فعالیت می­‌کنند.

کسب‌­وکارهای موفق با استفاده از قرارداد فرنچایز

بسیاری از برندهای معروف جهان به‌کمک قرارداد فرنچایز ، کسب‌­وکارشان را به سراسر جهان گسترش داده­‌اند. درادامه، چند نمونه از این کسب‌­وکارها را معرفی می‌کنیم.

مجموعه رستوران‌­های مک‌­دونالد

میزان موفقیت مجموعه رستوران­‌های شرکت مک­‌دونالد به‌حدی است که در ۱۱۹ کشور شعبه دارد و در طول روز، به بیش از ۶۲میلیون نفر سرویس ارائه می‌­دهد. این شرکت حدود ۳۹هزار شعبه رستوران در سراسر جهان دارد.

مِری میدز (Merry Maids)

این شرکت کسب‌­وکاری مرتبط‌ با نظافت و شست‌وشو ازقبیل نظافت منزل است که بیش از نُه‌صد فرنچایز یا شعبه در آمریکا و کانادا دارد. مجموع کارکنان این شرکت درحدود هشت‌هزار نفر است.

مَرییات اینترنشنال (Marriott International)

یکی از شرکت‌های گردشگری آمریکایی است که در حوزه‌ی ارائه‌ی خدمات هتلداری و مهمان‌نوازی و مدیریت بر مکان‌های اقامتی و رستوران‌های زنجیره‌ای فعالیت می‌کند. در سال ۱۹۲۷، جان ویلارد مرییات این شرکت را در واشنگتن راه‌اندازی کرد و در‌حال‌حاضر، شبکه‌ای از ۳۸۰۰ شعبه در ۷۴ کشور جهان دارد.

تعهدات فرنچایز دهنده و فرنچایز گیرنده

در قرارداد فرنچایز ، هر دو طرف قرارداد دربرابر یکدیگر تعهداتی دارند. درادامه، به برخی از تعهدات مهم اشاره می‌کنیم.

فرنچایز دهنده

 • تعهد به تسلیم: فرنچایز دهنده مکلف است علامت تجاری خود را در قلمرو فعالیت فرنچایز گیرنده ثبت کند تا علاوه‌بر حمایت قانونی از علامت تجاری، به فعالیت‌های فرنچایز گیرنده مشروعیت ببخشد.
 • تعهد به ارائه اطلاعات: فرنچایز دهنده به‌طور معمول اطلاعات و دانش ویژه‌­ای دارد که موجب موفقیت کسب‌­وکارش شده است. بنابراین، ضمن قرارداد فرنچایز باید اطلاعات مدنظر را به فرنچایز گیرنده ارائه کند.
 • تعهد به نظارت و کنترل: فرنچایز دهنده باید به‌طور مداوم بر عملکرد فرنچایز گیرنده نظارت و آن را بازرسی کند. همچنین، کنترل کیفیت محصول و خدمات ارائه‌شده‌ی فرنچایز گیرنده اهمیت بسیاری دارد.

فرنچایز گیرنده

 • تعهد به استفاده درست و مناسب از علامت تجاری: فرنچایز گیرنده ضمن قرارداد متعهد می‌­شود اقداماتی انجام ندهد که به اعتبار علامت تجاری لطمه وارد کند. افزون‌براین، از علامت تجاری سوءاستفاده نکند.
 • تعهد به نداشتن رقابت با نظام فرنچایز : فرنچایز گیرنده متعهد می­‌شود با فرنچایز دهنده به گونه‌ای رقابت نکند به منافع فرنچایز دهنده لطمه وارد شود.
 • تعهد به پذیریش کنترل و بازرسی: فرنچایز گیرنده باید از انجام امور مرتبط‌ با بازرسی و کنترل کیفیت فرنچایز دهنده جلوگیری نکند.
 • تعهد به عمل مطابق سیاست‌­ها: فرنچایز گیرنده ملزم است که مطابق سیاست‌­ها و رویه­‌های فرنچایز دهنده عمل کند و از کارهای خودسرانه بدون اطلاع فرنچایز دهنده خودداری کند.

برای انعقاد قرارداد فرنچایز چه باید کرد؟

 • نوع قرارداد را انتخاب کنید: هما‌ن‌­طور که قبلا توضیح دادیم، قرارداد فرنچایز انواع متفاوتی دارد که باید با توجه‌ به کسب‌­وکارتان نوع آن را انتخاب کنید. این نوع قرارداد ممکن است فرنچایز تولیدی یا خدماتی یا توزیعی باشد. انتخاب نوع قرارداد به کسب‌­وکارتان بستگی دارد. اگر نمی‌توانید بااطمینان نوع قرارداد را انتخاب کنید، از کارشناسان ما کمک بگیرید.
 • اطلاعات مربوط به کسب­‌وکارتان را جمع‌­آوری کنید: به‌منظور نگارش قرارداد فرنچایز درک درستی از کسب‌­وکار خود و اطلاعات آن باید داشته باشید. شما نیاز دارید بدانید چه عواملی موجب موفقیت کسب­‌وکارتان خواهد شد. از خود بپرسید: داشتن برندی معتبر و معروف چه تأثیری بر کسب‌­وکارتان خواهد گذاشت؟ در محلی که فعالیت می­‌کنید، برند مدنظرتان به‌خوبی شناخته شده است یا خیر؟ افزون‌براین، کیفیت محصولاتتان را با برندهای معروف مقایسه کنید. برای مثال، اگر صاحب رستورانی هستید، این نکته را درنظر بگیرید که تغییر دستور پخت یا مواداولیه چقدر بر کیفیت غذای شما تاثیر خواهد گذاشت؟ آیا کیفیت ارائه‌ی خدمات به مشتریانِ کسب­‌وکار شما درحد برندهای معروف است؟ آیا نیاز دارید کارمندانتان آموزش­‌های ویژه‌­ای برای ارائه بهتر خدمات ببینند یا خیر؟
 • فرنچایز دهندگان بالقوه را شناسایی کنید: اگر مایل‌اید قرارداد فرنچایزی منعقد کنید و با علامت و رهنمودهای کسب­‌وکاری موفق عمل کنید، ابتدا باید برندهایی را شناسایی کنید که می‌توانند به شما کمک کنند. برای این کار می‌­توانید از اینترنت یا هم‌صنفی­‌هایتان کمک بگیرد.
 • هدف از انعقاد قرارداد فرنچایز را مشخص کنید: به‌منظور ایجاد کسب­‌وکاری موفق ازطریق انعقاد قرارداد فرنچایز ، هدف یا اهداف مشخص و واضحی باید داشته باشید. اگر برند موفق و شناخته‌شده‌ای دارید و کسب­‌وکارتان پردرآمد است، لزومی ندارد بخواهید تغییرات اساسی در رویه فعالیت‌­هایتان ایجاد کنید.

نگارش قرارداد فرنچایز

۱. مفاهیم قرارداد را تعریف کنید: در این قسمت، باید مفاهیمی را تعریف کنید که قرار است در قرارداد فرنچایز استفاده شود. برای مثال، منظور از شخص، شخص ثالث، فناوری و… دقیقا چیست.

۲. اعضا و طرفین قرارداد را مشخص کنید: در این بخش، باید مشخصات طرفین قرارداد فرنچایز ، یعنی فرنچایز دهنده و فرنچایز گیرنده را مشخص کنید. این مشخصات به‌طور معمول عبارت‌اند از: نام، نام‌‌ خانوادگی، آدرس، شماره‌تماس شخص حقیقی و نام شرکت، شماره‌ثبت و آدرس شخص حقیقی.

۳. مجوزها و حقوقی را مشخص کنید که قرار است از فرنچایز دهنده دریافت کنید: هدف از انعقاد قرارداد فرنچایز این است که مجوزها و حقوقی از فرنچایز دهنده دریافت کنید. محدوده‌ی­ این مجوزها و حقوق باید به‌طور کامل مشخص شود و ابهامی نداشته باشد. برای مثال، مجوز استفاده از چه فناوری­‌ها یا دستورالعمل­‌هایی دریافت می­‌کنید یا مطابق این قرارداد در چه محدوده‌ی جغرافیایی می­‌توانید فعالیت کنید. این قسمت اهمیت بسیاری دارد؛ بنابراین، نهایت دقت خود را برای آن صرف کنید.

۴. استانداردهایی برای استفاده از علامت تجاری تعریف کنید: به‌منظور جلوگیری از بُروز اختلافات یا دعاوی در آینده، به‌طور صریح و کامل استانداردهایی برای استفاده از علامت تجاری فرنچایز دهنده تعریف کنید. برای مثال، در چه اندازه و تا چه میزان می‌­توانید از علامت تجاری استفاده کنید. به‌طور معمول فرنچایز دهندگان بخشی از قرارداد را به این موضوع اختصاص می‌­دهند که فرنچایز گیرنده فقط اجازه‌ی استفاده از علامت تجاری را دارد و نمی­‌تواند ادعایی درباره‌ی مالکیت آن داشته باشد. همچنین، رهنمودهایی نیز درباره‌ی چگونگی استفاده از علامت به شما ارائه خواهند کرد.

۵. هزینه‌­های فرنچایز را مشخص کنید: در قرارداد خود باید دقیق مشخص کنید که چه مقدار به‌عنوان عوض قرارداد فرنچایز پرداخت خواهید کرد. به‌طور معمول در قراردادهای فرنچایز سه دسته هزینه مشخص می­‌شود: ابتدایی و سالیانه و بازاریابی ماهیانه.

۶. مدت‌زمان قرارداد را مشخص کنید: شما باید برای قرارداد فرنچایز خود مدت‌زمانی تعیین کنید؛ اگرچه می­‌توانید پس از اتمام قرارداد، آن را مجددا تجدید کنید. این مدت با‌توجه‌به ماهیت و عرف موجود در کسب­‌وکارتان متفاوت است. به‌عبارت‌دیگر، ممکن است مدت قرارداد شما یک‌ساله یا در مواقعی دَه‌ساله باشد.

۷. محدوده‌ی جغرافیایی فعالیت کسب‌­وکارتان را مشخص کنید: در قرارداد خود مشخص کنید محدوده‌ی فعالیت کسب­‌وکارتان چگونه است. پس از مشخص‌کردن این محدوده، از فرنچایز دهنده تعهد بگیرید که در آن محدوده‌، قرارداد فرنچایزی با شخص دیگر منعقد نکند.

۸. درباره‌ی چگونگی مدیریت و نظارت فرنچایز دهنده به‌توافق برسید: فرنچایز دهندگان به‌طور معمول مشخص می­‌کنند در چه فواصل زمانی و چگونه بر فعالیت‌­های فرنچایز گیرنده نظارت و آن را مدیریت خواهند کرد. این نظارت کنترل کیفیت محصول، برخورد کارمندان با مشتری و… را شامل می­‌شود.

۹. درباره‌ی تبلیغات توافق کنید: با طرف قراردادتان درباره‌ی چگونگی تبلیغات باید توافق کنید. برای مثال، آیا فقط فرنچایز دهنده مکلف به انجام تبلیغ است یا خیر؟ آیا فرنچایز گیرنده می‌تواند در محدوده‌ی فعالیتش برند و کسب­‌وکار را تبلیغ کند؟

۱۰. درباره‌ی چگونگی حفاظت از اطلاعات مهم توافق کنید: به‌منظور جلوگیری از اختلافات در آینده، اگر در قرارداد فرنچایز ، فرنچایز دهنده دانش فنی، سرّ تجاری، اطلاعات مربوط‌به اختراع و دیگر اطلاعات مهم را دراختیارتان قرار می‌­دهد، درباره‌ی چگونگی حفاظت از این اطلاعات کاملا توافق کنید. فرنچایز دهندگان به‌طور معمول برای حفاظت از اطلاعات مهم با طرفین قراردادشان قرارداد عدم افشا منعقد می­‌کنند.

۱۱. مستند قانونی تعیین کنید: قرارداد فرنچایز چهارچوب مشخصی دارد؛ اما مستند قانونی قراردادتان را ماده‌ی دهم قانون مدنی قرار دهید.

۱۲. نهاد داوری تعیین کنید: اگر مایل‌اید درصورت بُروز اختلاف، شخصی اختلافتان را حل­‌وفصل کند، در قرارداد خود بخشی را به تعیین داور و الزامات مخصوص به آن قرار دهید.

۱۳. قرارداد را امضا کنید: پس از توافق بر سر تمامی موضوعات و جنبه­‌های قرارداد، آن را امضا کنید.

برچسب ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند