49
">

مهاجرت پزشکان به انگلستان (قسمت دوم)

معادل سازی مدرک پزشکان در انگلستان MLA

پزشکان در ابتدا برای معادل سازی مدارک پزشکی خود باید در شورای عمومی پزشکی انگلستان ثبت نام کنند. معادل سازی مدارک پزشکی در انگلستان شامل دو مرحله می باشد که پزشکان مهاجر بدون اخذ مجوز کار و معادل سازی مدارک نمی توانند در این کشور مشغول کار و طبابت شوند.

مراحل معادل سازی مدرک پزشکان در انگلستان

معادل سازی مدارک پزشکی در انگلستان ۲ مرحله می باشد. مرحله اول برای پزشکانی که دوره پزشکی خود را در کشور خود گذرانده اند و یا دانشجویان در حال تحصیل دوره پزشکی در انگلستان مشترک است. در این مرحله شورای عمومی پزشکی انگلستان GMC آزمون PLAB را برای ارزشیابی پزشکان برگزار می کند. آزمون PLAB (Professional and Linguistic Assessments Board) آزمون ارزیابی حرفه ای و زبانی برای ارزشیابی مدارک پزشکی و سواد علمی آن ها می باشد. دانشجویانی که در دوره های پزشکی انگلستان تحصیل می کنند، می توانند از طریق سوال های آزمون که به کالج پزشکی آن ها ارسال شده است در این آزمون شرکت کنند. سوال های استاندارد این آزمون برای کشورهایی ارسال می شود که در GMC سهیم می باشند و بر این اساس حضور فیزیکی در این آزمون الزامی نمی باشد.مرحله دوم معادل سازی مدرک پزشکان در انگلستان به ارزیابی مهارت های بالینی و حرفه ای می پردازد. دانشگاه های پزشکی انگلستان ارزیابی های بالینی و حرفه ای را برای پزشکان مهاجر و دانشجویان پزشکی کالج های انگلستان انجام می دهند.

آزمون ارزیابی حرفه ای و زبانی PLAB پزشکان مهاجر در انگلستان

هدف از برگزاری آزمون PLAB بررسی دانش عمومی پزشکی و دانش زبان پزشکان می باشد. آزمون PLAB شامل ۲ بخش می باشد. اگر پزشکی در آزمون PLAB1 پذیرفته شود، می تواند در آزمون PLAB2 شرکت کند. پزشکان برای شرکت در این آزمون و معادل سازی مدارک پزشکی باید دارای مهارت زبان انگلیسی آیلتس ۷ و یا مدرک OET می باشد. پزشکان مهاجر برای آزمون PLAB1 نیازمند حضور فیزیکی در انگلستان نمی باشند. پزشکان می توانند با اخذ ویزای تحصیلی انگلستان در این دو آزمون شرکت کنند. پس از پذیرفته شدن در این دو آزمون پزشکان باید در شورای عمومی پزشکی انگلستان GMC ثبت نام کنند.

ثبت نام در شورای عمومی پزشکی انگلستانGMC

مرحله آخر در معادل سازی مدرک پزشکی در انگلستان ثبت نام در شورای عمومی پزشکی GMC می باشد. پزشکان برای ثبت نام در این شورای پزشکی باید دارای مدارک تحصیلی پزشکی و مدرک و نمره قبولی در آزمون های PLAB1 و PLAB2 باشند. علاوه بر این مدارک دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس ۷ نیز الزامی می باشد. پزشکانی که مدارک پزشکی آن ها با موفقیت ارزیابی شد، می توانند شماره نظام پزشکی خود را دریافت کنند. پزشکان با این شماره نظام پزشکی می توانند برای شرکت در دوره های تخصصی پزشکی نیز اقدام کنند.

هزینه های معادل سازی مدرک پزشکی در انگلستان

پزشکانی که قصد مهاجرت به انگلستان را دارند و می خواهند مدارک پزشکی خود را برای کار معادل سازی کنند، باید برای معادل سازی مدارک خود هزینه ای را پرداخت کنند. هزینه شرکت در آزمون PLAB1 در حدود ۶۰۰ پوند و هزینه آزمون PLAB2 در حدود ۲۲۵۰ پوند می باشد. علاوه بر این هزینه ها، پزشکان باید هزینه های زندگی در مدت اقامت خود در انگلستان را پرداخت کنند.

شرایط کار پزشکان مهاجر در انگلستان

ساعت های کاری پزشکان در انگلستان بر اساس حوزه و تخصص کاری و نوع فعالیت پزشکان متفاوت است. ساعات کاری پزشکان در این کشور از ساعت ۸ صبح تا ۶ بعداظهر می باشد. پزشکان جراح در روزهای تعطیل نیز به کار و جراحی می پردازند و پزشکان عمومی و متخصص در روزهای تعطیل و آخر هفته ها می توانند به کسب درآمد و طبابت بپردازند. بیشتر پزشکان در انگلستان به طور پاره وقت به کار و طبابت مشغول می باشند تا وقت کافی برای کارهای تحقیقاتی و کسب دانش داشته باشند.

حقوق و درآمد پزشکان در انگلستان

پزشکان به کشور انگلستان مهاجرت می کنند تا کار مناسب با حقوق و درآمد مکفی داشته باشند. درآمد و حقوق پزشکان در این کشور به سوابق کاری، مدرک تحصیلی و رشته تخصصی بستگی دارد. بر این اساس میانگین حقوق و درآمد پزشکان متخصص سالانه در این کشور ۱۵۰.۰۰۰ دلار و پزشکان عمومی در حدود ۱۲۰.۰۰۰ دلار می باشد. حقوق پزشکان تازه کار از سالانه ۲۶.۰۰۰ پوند شروع می شود و تا ۶۵.۰۰۰ پوند نیز می رسد. درآمد پزشکان در بیمارستان ها، کلینیک ها و درمانگاه ها تا حدود ۲۰۰.۰۰۰ پوند می باشد. پزشکان با کار در مراکز و درمانگاه های دولتی درآمد بیشتری کسب می کنند.

شرایط کار پزشکان فارغ تحصیل در انگلستان

دانشجویان پزشکی که در کالج های پزشکی انگلستان تحصیل کرده اند، پس از فارغ تحصیلی از ۶ ماه تا یک سال فرصت جستجوی کار در این کشور را دارند. این افراد در این مدت می توانند با جست و جو و یافتن کار مرتبط با رشته تحصیلی خود ویزای کار انگلستان را اخذ کنند. پس از ۵ سال کار در این کشور متقاضیان می توانند برای اخذ اقامت دائم انگلستان اقدام کنند. متقاضی اخذ تابعیت و شهروندی انگلستان باید واجد شرایط باشد و مواردی را رعایت کند. از جمله مهم ترین این شرایط موارد زیر را می توان ذکر کرد:

 • متقاضی در مدت ۱۰ سال زندگی در کشور انگلستان مرتکب جرم و جنایتی نشده باشد و وجود وی در این کشور تهدیدی برای این کشور محسوب نشود.
 • متقاضی باید قبل از ارائه درخواست تابعیت انگلستان به مدت ۵ سال در این کشور زندگی کرده باشد.
 • متقاضی باید بیشتر از ۱۸ سال داشته باشد.
 • متقاضی نباید در یک سال گذشته بیشتر از ۳ ماه در خارج از کشور انگلستان زندگی کرده باشد.

مزایای مهاجرت پزشکان به انگلستان

پزشکانی که به کشور انگلستان مهاجرت می کنند، از مزایای شگفتی بهره مند می شوند. یکی از مهم ترین این مزیت ها زندگی در یکی از برترین کشورهای جهان و اروپا می باشد. به طور کلی برخی از مهم ترین مزایای مهاجرت به انگلستان عبارت است از:

 1. بالا بودن حقوق و درآمد پزشکان
 2. برخورداری از خدمات اجتماعی در سطح بالا
 3. بالا بودن استانداردهای زندگی در انگلستان
 4. امکان اخذ اقامت دائم با کار و طبابت در انگلستان
 5. قرابت و نزدیکی جغرافیایی به ایران در مقایسه با کشورهای کانادا و آمریکا و استرالیا
 6. معتبر بودن مدارک دانشگاهی دانشگاه های انگلستان
 7. تنوع فرهنگی موجود در انگلستان و آشنایی با فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف
 8. امکان زندگی در هر شهر و محل این کشور با اخذ اقامت دائم پس از اشتغال
 9. امکان تحصیل رایگان فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی
 10. امکان برخورداری از بیمه و خدمات پزشکی رایگان
 11. بالا بودن سطح امکانات رفاهی و قدرتمند بودن اقتصاد و رونق و ثبات اقتصادی
 12. زندگی در یک کشور ایده آل و پیشرفته و وجود امنیت اجتماعی و سیاسی
 13. حمایت دولت انگلستان از مهاجران و وجود فرصت های شغلی مختلف برای مهاجران
 14. وجود جاذبه های تاریخی و تلفیق سنت و مدرنیته در انگلستان
 15. وجود فستیوال ها و مراسم و جشن های هنری گوناگون در انگلستان
 16. زندگی در یک کشور پیشگام در زمینه علمی و صنعتی
 17. ثبات مالی و اقتصادی انگلستان علی رغم بحران های مالی در کشورهای اروپایی
 18. پایین بودن نرخ بیکاری ( کمتر از ۹.۳ در سال ۲۰۱۹) و وجود فرصت های شغلی مناسب

سخن آخر

در این مقاله مهاجرت پزشکان به انگلستان مورد بررسی دقیق و علمی قرار گرفت. از مجموع موارد شرح داده شده می توان نتیجه گیری کرد که پزشکان با معادل سازی مدارک پزشکی و همچنین شرکت در دوره های آموزشی و ارزشیابی سطح علمی خود می توانند در کشور انگلستان به کار و طبابت بپردازند. بالا بودن کیفیت و استانداردهای زندگی در این کشور باثبات و امن اروپایی را می توان از مهم ترین مزایای تحصیل در انگلستان دانست. پزشکان با کار و طبابت در انگلستان فرصت بزرگ زندگی در با کیفیت ترین و با ثبات ترین کشور اروپا از لحاظ اقتصادی و اجتماعی و سیاسی را خواهد داشت. از مجموع موارد ذکر شده برای مهاجرت به انگلستان این طور نتیجه می گیریم که علی رغم بالابودن هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور، بنا به دلایل فراوانی این کشور در زمره برترین مقاصد مهاجرتی متقاضیان ایرانی محسوب می شوند. برخی از مهم ترین دلایل این جذابیت را می توان بالابودن استانداردهای زندگی، امکانات رفاهی و امنیت و ثبات اقتصادی و وجود برترین دانشگاه های جهان در این کشور برشمرد.

اگر برای مهاجرت با انگلستان نیازمند اطلاعات بیشتر می باشید، می توانید از خدمات مشاوره مهاجرتی موسسه حقوقی و مهاجرتی ملنور بهره مند شوید.

برچسب ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند