65
">

رشته علوم ورزشی در انگلستان

رشته علوم ورزشی طی دهه گذشته یکی از حوزه‌های رو ‌به ‌رشد آموزش عالی بریتانیا بوده‌است: بیش از ۱۶۰ دانشگاه و کالج این رشته را در سال ۲۰۱۷ ارائه خواهند کرد.

اگرچه در پی اعمال شهریه ۹۰۰۰ پوندی تقاضا برای ورود این رشته کاهش یافته، اما در حال حاضر تقاضا و ثبت‌نام رو ‌به‌ بهبود گزارش شده ‌است. تعداد افرادی که در سال تحصیلی جاری تحصیل در این رشته را آغاز می‌کنند نسبت به سال ۲۰۱۲ حدود %۵۰ افزایش یافته و برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ به بیش از ۱۵.۰۰۰ نفر رسیده‌است. بدین ترتیب رشته علوم ورزشی در مقطع کارشناسی در میان ۱۰ رشته برتر جای گرفته‌ است. رشته علوم ورزشی بیش از ۴۰ حوزه تخصصی را از ورزش درمانی تا مطالعه ورزش‌های سوارکاری و فناوری ورزشی دریایی پوشش می‌دهد. بسیاری از دوره‌های این رشته برخلاف انتظار داوطلبین بیشتر حوزه‌های علمی را پوشش می‌دهند. برای مثال شرط ورود به این رشته در دانشگاه اسکس Essex دارا بودن مدرک A-Level در درس ریاضی یا یکی از دروس علوم پایه است. در حال حاضر بسیاری از دانشگاه‌ها به ورزشکاران نخبه بورسیه تحصیلی ورزشی اعطا می‌کنند، اما اکثریت این بورسیه‌ها متعلق به یک رشته خاص نیستند.

تمام دانشگاه‌های صدر جدول دارای امکانات ورزشی عالی و تیم‌های موفقی هستند، اما عملکرد آن‌ها در دوره‌های پژوهشی و تحصیلات ورزشی است که در اینجا در نظر گرفته می‌شود. امسال دانشگاه بیرمنگام Birmingham با بالاترین امتیازات آثار پژوهشی در صدر جدول قرار گرفته‌ است. دانشگاه اکستر Exeter، صدرنشین سابق جدول، به رتبه دوم تنزل پیدا کرده، درحالی ‌که دانشگاه لافبورو Loughborough، معروف‌ترین نام در علوم ورزشی در حال حاضر در جایگاه ششم جدول قرار دارد. دانشگاه رده‌ چهارمی گلاسگو Glasgow دارای بالاترین استاندارد ورودی و تنها دانشگاهی است که امتیاز آن در سیستم امتیازدهی قدیمی UCAS بیش از ۵۰۰ است، درحالی‌ که دانشگاه رده ‌هشتمی سوانسی Swansea دارای بهترین دورنمای شغلی فارغ‌التحصیلی است. راضی‌ترین دانشجویان را باید در رتبه‌های پایین‌تر جدول جستجو کرد. همانند سال گذشته، دانشگاه رده ‌شصتمی کینگستون Kingston  بالاترین امتیازات را در ارزیابی ملی دانشجویی NSS در شاخص‌های کیفیت آموزش، بازخورد و پشتیبانی تحصیلی کسب کرده، در‌حالی‌ که دانشگاه لیورپول هوپ Liverpool hope با کمی فاصله از جایگاه سی‌ام، دارای بهترین امتیاز در بخش تجارب دانشجویی است.

رشته علوم ورزشی از منظر دستمزد شروع‌ به ‌کار در مشاغل حرفه‌ای تقریباً در ۱۰ رتبه انتهایی جدول قرار دارد، اما از منظر دورنمای شغلی فارغ‌التحصیلی در میان ۵۰ رتبه برتر باقی مانده ‌است. تنها %۸ از فارغ‌التحصیلان این رشته در پایان سال ۲۰۱۵ بیکار گزارش شده‌اند و از این نظر این رشته در جایگاه دوازدهم قرار دارد.

دانشگاه های برتر انگلستان در این رشته

 1. دانشگاه بیرمنگام (University Of Birmingham)

 2. دانشگاه اکستر (University Of Exeter)
 3. دانشگاه باث ( University Of Bath)
 4. دانشگاه گلاسکو ( University Of Glasgow)
 5. دانشگاه دورهام ( Durham University )
 6. دانشگاه لافبورو (Loughborough University)
 7. دانشگاه لیدز ( Leeds University )
 8. دانشگاه سوانزی ( University Of Swansea)
 9. دانشگاه ابردین (University Of Aberdeen)
 10. دانشگاه ساری ( University Of Surrey )
 11. دانشگاه ادینبورگ ( University Of Edinburgh)

در صورت داشتن هرگونه سوالی در مورد این رشته و یا جهت مشاوره برای اخذ پذیرش از این رشته در انگلستان ، فرم ارزیابی ما را تکمیل نمایید.

برچسب ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند