58
">

شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان

متقاضیانی که از خارج انگلستان علاقمند به تحصیل پزشکی در انگلستان هستند باید در نظر داشته باشند که هر ساله تنها تعداد محدودی از متقاضیانی که از خارج از اتحادیه اروپا درخواست تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان را دارند می توانند در این رشته پذیرفته شوند. معمولا انتقال دانشجو از کشورهای دیگر برای تحصیل در رشته پزشکی به انگلستان غیرممکن است.

اگر نمره‌های دانشجویان استانداردهای بالایی داشته باشد، می‌توانند به دوره‌های تکمیلی و پس از آن تخصصی پزشکی در دانشگاها وارد شوند. دانش‌آموزان باید در درس‌های شیمی یا زیست شناسی نمرۀ A کسب کنند، همچنین داشتن مدرک زبانIELTS 7.0 یکی از الزامات پذیرش در مقطع کارشناسیِ دانشگاه‌های پزشکی است. دورۀ پزشکی در انگلیس ۵ ساله و کوتاه‌تر از سایر کشورها است که امتیاز بزرگی محسوب می‌شود.

متقاضیان تحصیل پزشکی در انگلستان باید نخست دورۀ ۲ سالۀ A-Level را در مدارس و کالج‌های انگلستان بگذرانند و بعد از به اتمام رساندن دورۀ A-Level  در آزمون UKCAT یا BMAT  شرکت کنند و پس از کسب نمره‌های لازم  در دانشگاه‌های پزشکیِ انگلستان درخواست پذیرش دهند.

آزمون UKCAT 

آزمون استعداد بالینی انگلستان (UKCAT) بخشی از روند پذیرش بعضی دانشکده ­های پزشکی و دندان پزشکی در انگلستان است. این آزمون آنلاین است که برای سنجش توانایی های شناختی، استعدادها، تفکر انتقادی و استدلال منطقی طراحی شده است. در کل، چهار آزمون استدلالی و یک آزمون آگاهی وضعیتی وجود دارد.

– استدلال کلامی:  به سنجش توانایی تفکر منطقی در مورد اطلاعات کتبی و دست یابی به نتیجه معقول می پردازد: ۲۱ دقیقه، با ۱۱ متن برای خواندن و ۴۴ سوال.

– استدلال کمی: به سنجش  توانایی حل مسائل عددی می پردازد: ۲۴ دقیقه، ۹ جدول، نمودار، گراف و غیره به عنوان اطلاعات و ۳۶ سوال.

– استدلال انتزاعی:  توانایی استنباط روابط از اطلاعات از طریق تفکر همگرا و واگرا را ارزیابی می کند: ۱۳ دقیقه و ۵۵ سوال.

– تجزیه و تحلیل تصمیم گیری: به سنجش توانایی کار با انواع مختلف اطلاعات، برای کشف روابط، تصمیم گیری های آگاهانه و تصمیم گیری مناسب می پردازد: ۳۲ دقیقه، یک سناریوی پر از اطلاعات و ۲۸ سوال (استفاده از ماشین حساب ساده مجاز است)

– آگاهی وضعیتی: به سنجش پاسخ های داوطلب در موقعیت های مختلف و درک او از اخلاق پزشکی می پردازد: ۲۷ دقیقه و ۶۷ سوال در مورد ۲۰ سناریو.

آزمون BMAT

آزمون BMAT مخفف BioMedical Admissions Test است و دانش‌آموزانی که قصد تحصیل  در رشته‌های پزشکی، دامپزشکی یا رشته‌های مرتبط را در کشور انگلستان دارند باید در این آزمون شرکت کنند.آزمون BMAT هرساله در ماه ­های فوریه، آگوست و اکتبر به صورت بین المللی برگزار می­گردد.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در انگلستان

متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی که در خارج از انگلستان تحصیل کرده اند و کمتر از ۱۷ سال سن دارند  بایستی دوره  GCSE را بگذرانند در غیر این صورت باید دوره A-Level  و یا Foundation را طی کند.

دوره A-Level

دوره A-Level دوره مناسب برای متقاضیان ۱۶ سال به بالا و کسانی که خواستارتحصیل در دوره ‌های دارای اعتبار بین‌المللی و ورود به بهترین دانشگاه‌ها هستند می باشد. طول این دوره به صورت معمول دوساله  می باشد.در این دوره دانشجویان سه یا چهار درس را می خوانند و هرچه نمره ی A-level کسب شده بالاتر باشد، شانس ورود دانشجو به دانشگاه رده بالا بهتر خواهد بود.

دوره  GCSE

دوره GCSE مخفف General Certificate Secondary Education می باشد و به معنای گواهینامه عمومی آموزش متوسطه است. این گواهی نامه و مدرک برای کالج و دانشگاه ها بسیار ارزشمند است. این دوره معمولا شامل سالهای ۸-۹-۱۰ ( سالهای اول دبیرستان ) می باشد و دانش آموزان از سنین ۱۳-۱۴ سال در این دوره ها پذیرش می شوند. شروع تحصیلات در مقطع دبیرستان در کشور انگلستان از این دوره شروع می شود.

دوره Foundation

دوره فاندیشن (Foundation Program) دوره‌ای تمام وقت برای دانشجویان خارجی است كه دوره دبیرستان را پشت سر گذاشته اند و در دوره دیپلم نمره‌های خوبی گرفته اند. اين دوره فاندیشن برای افرادی هم توصیه می‌شود که مایلند مستقيم به دانشگاه های انگلستان وارد شوند.

 

برچسب ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند