40
">

اطلاعاتی ضروری در زمینه تجارت با انگلستان

یکی از نخستین کشورهایی که در قرن ۱۹ در میان کشورهای صنعتی، شهرت یافت کشور انگلستان بوده است. بریتانیا از نظر اقتصادی از جمله کشورهای توسعه یافته در دنیا به شمار می آید که تا اواخر دهه ی قرن ۱۹ میلادی با به کار بردن سیاست های مکتب لیبرالیسم توانست یکی از پیشتازان کشورهای تجاری و صنعتی در دنیا باشد. این کشور توسعه یافته بعد از انقلاب صنعتی با حمایت از تولیدات داخلی و صنایع خود اقتصادش را در بالاترین سطح اقتصاد دنیا نگه داشته و عظیم ترین قدرت صنعتی را در دنیا از آن خود کرد.

اقتصاد انگلستان

 

مهم ترین مواردی که سبب شده تا اقتصاد بریتانیا و تجارت با انگلستان جزء قدرتمندترین معاملات جهان به حساب آید عبارتند از

  • صنایع فولاد و آهن آلات
  • صنعت تولید محصولات کشاورزی
  • تولید انواع پارچه و منسوجات
  • تولید انواع وسایل فنی، مهندسی و…

طبق آمار جهانی به دست آمده در در سال ۲۰۱۵ اقتصاد انگلستان از نظر تولیدات ناخالص ملی، رتبه 5 را در جهان به خود اختصاص داد و توانست در زمینه قدرت خرید جزء 9 کشور برتر دنیا باشد.

اما با خارج شدن بریتانیا از اتحادیه اروپا که Brexit نام دارد در سال ۲۰۱۶ طبق یک رفراندوم، بسیاری از کشورهای اروپایی و البته اقتصاد دانان اتحادیه  هم نظر شدند تا برای ارتقاء دادن اقتصاد اتحادیه و کشورهای اروپایی  کشور انگلستان را از اتحادیه خارج کنند که این موضوع  سبب شد تا اقتصاد انگلستان دچار ضعف و افت قابل توجهی شود و از سایر رقبای اقتصادی خود در جهان عقب بماند.

البته این ضعف و ریزش اقتصادی تنها نسبت به برخی از کشورها مانند اتریش، فرانسه و کشورهایی در قسمت شمال اروپا صدق می کند و تجارت با انگلستان نسبت به کشورهای دیگری مانند ایالات متحده و ایتالیا و بسیاری کشورهای دیگر در سطح بالاتری قرار دارد.

رشد تولیدات ناخالص ملی در انگلستان

در سال ۲۰۱۶ کشور انگلستان در میان سایر کشورهای اروپایی توانسته بیشترین رشد اقتصادی را داشته باشد نرخی که رشد تولیدات ناخالص ملی کشور انگلستان را نشان می دهد ۱/۸ بوده و این عدد می تواند بیان گوی این موضوع باشد که اقتصاد انگستان و تولید ناخالصی ملی در این کشور نزدیک به  دو برابر نسبت به ۱۶ سال گذشته رشد کرده است.

اما در سال ۲۰۱۷ این عدد به ۱/۷ کاهش یافته و رشد اقتصادی انگلستان روند نزولی را طی نمود و در حد چشمگیری تورم در انگلستان بالا رفت که البته دلیل این تورم رشد اقتصادی سایر کشورهای اروپایی بود. در دهه های ۶۰ و ۷۰ تولیدات صنعتی عمده ترین سهم تولیدات کشور انگلستان را دربر گرفته بود. اما امروزه صنعت در بریتانیا در حال رکود است زیرا کارخانجات بسیاری که توسط دولت بریتانیا اداره می شد از رقابت و همپایی با بازارهای جهانی وامانده و بسیاری از کارخانجات از کار افتاده اند.

واحد پول انگلیس

پوند استرلینگ واحد پول این کشور است. سکه های رایج در این کشور همگی یکدست و در یک واحد هستند که همگی در بانک مرکزی این کشور تولید می شوند. سومین ارز در جهان بعد از یورو در اتحادیه اروپا و دلار آمریکا،  پوند انگلیس بوده که جزء با ارزش ترین ارزهای جهانی پس از دینار بحرین، دینار کویت، ریال عمان و لاتس لتونی برشمرده شده است.

مهم ترین بخش های اقتصادی انگلستان

نزدیک به ۸۰ درصد از بخش خدمات و اقتصاد انگلستان را تولید ناخالصی ملی تشکیل داده است. در این کشور اروپایی صنایع خدمات مالی بیش از هر چیز دیگری حائز اهمیت می باشد. جالب است بدانید که تعدادی از شهرهای انگلستان جزء بزرگترین و مهمترین ارائه دهنده ی بخش های خدمات مالی بوده و می توانند بعد از شهر نیویورک در مشاغل بانکی ایجاد شغل نمایند.

به طوری که مهم ترین شغل و اقتصاد مردم در کشور انگلستان بیشتر از هر نوع شغل دیگری در زمینه بانک و بخش خدمات مالی رواج دارد و همین امر سبب شده تا شهر لندن از نظر مراکز مالی به عنوان یکی از بزرگترین شهرها در جهان شهرت بیابد.

امروزه کشور انگلستان سعی کرده تا در تجارت با انگلستان در  زمینه های دیگری اقتصاد خود را به جریان درآورده و شاخصه ی اقتصادی خود را به سطح بالایی بکشاند که این زمینه ها عبارتند ازصنایع و تولیدات، کشاورزی و سایر تولیدات حاصل از کشاورزی مانند سیب زمینی، برخی سبزیجات، چغندر قند و میوه، تولیدات فرآورده های نفتی و گاز و همچنین هواپیما سازی، ماشین سازی و راه سازی از مهمترین مواردی بوده که سبب رشد اقتصاد انگلستان شده و تولید ناخالص ملی را تا حد بسزایی بالا برده است.

لازم به  ذکر است که اولین نیروگاهی که در جهان برق اتمی تولید کرد در کشور انگلستان کار خود را آغاز نمود و توانست بخش قابل توجهی از برق بریتانیا را تامین نماید. امروزه این کشور توسعه یافته جزء برترین تولید کنندگان محصولات شیمیایی و منسوجات بوده و در برخی از تولیدات قدرتمند ترین کشور جهان معرفی شده است.

محصولات صادراتی انگلستان

کشور بریتانیا در سواحل اروپا قرار دارد و با داشتن آب و هوایی مناسب برای کشاورزی،  ۷۶ درصد از زمین هایش زیر کشت قرار دارند. اما بر خلاف معمول تنها درصد کمی از ساکنین این کشور مشغول به کشاورزی هستند. به طوری که ۶۰ درصد از نیازهای مواد غذایی خود را تنها با ۲ درصد از نیروهای انسانی به دست می آورند. از این رو با چنین کشاورزی مکانیزه و پر سرعتی در کنار استفاده از تکنولوژی علاوه بر تامین نیازهای داخلی کشور درصد قابل توجهی از محصولات کشاورزی را به سایر کشورهای جهان صادر می کند.

از جمله محصولاتی که در تجارت با انگلستان به سایر کشورها صادر می شود می توان به گندم، جو، نیشکر، سیب زمینی، گوجه فرنگی و همچنین انواع سبزیجات اشاره نمود. کشور بریتانیا در دامپروری نیز رونق بسزایی داشته و سالانه چندین هزار رأس گاو، خوک، گوسفند و و طیور تولید و صادر می کند. جنگل داری و صید در کشور انگلستان از رونق بالایی برخوردار بوده به طوری که نمونه های آبزیی متنوعی در دریاهای این کشور وجود داشته و در دریاهای اطراف انگلستان  صیادی بازار گرمی را به خود اختصاص داده است.

بیشترین صادرات کشور انگلستان

کشور بریتانیا از جمله پیشتازان صنعت بوده و کشوری بسیار پیشرفته از نظر صنعتی است. از این رو علاوه بر صادرات زغال سنگ، لبنیات، گوشت، تنباکو، غلات و نفت خام  بیشترین صادرات خود را به ماشین آلات صنعتی، کشتی، اتومبیل، موتور هواپیما و قطعات مرتبط با آن و کالاهای الکترونیکی اختصاص داده است.

تجارت پرمنفعت ایران و انگلستان

در دولت یازدهم بزرگترین دغدغه، ایجاد روابط اقتصادی با کشورهای جهان خصوصاً کشورهای اروپایی مانند تجارت با انگلستان بوده است. اگر چه تجارت با انگلستان  کمی دشوار است اما امری بسیار پرمنفعت خواهد بود. طبق گفته ایی که رییس اتاق بازرگانی داشته است رابطه ی تجاری ایران با انگلستان با وجود تحریم های شدید نسبت به سایر کشورهای اروپایی سخت تر و دشوارتر خواهد بود.

در سال های گذشته با توجه به فشارهای غیر متعارفی که کشور انگلستان بر اقتصاد ایران وارد نموده است شاید برای برقراری ارتباطی مجدد لازم باشد تا راه های سخت و دشواری طی شود. اما رییس اتاق بازرگانی ایران تجارت با انگلستان را پر منفعت تر از سایر کشورهای جهان اعلام کرده است. در حال حاضر کارگزاران در صدد اخذ ویزای مستقیم به کشور انگلستان بوده تا تجار مجبور نباشند برای اخذ ویزاهای تجاری به انگستان به اخذ ویزای کشورهای ثالث متوسل شوند. کشور ایران از اویل سال ۱۳۹۵ تمامی سعی خود را به کار بسته تا روابط پر رونق تجارت با انگلستان را ایجاد نماید. رییس اتاق ایران اذعان دارد که ایران مهم ترین عامل برای برقراری ارتباط و  تجارت با انگلستان را تامین مالی کشور انگلستان برای پروژه های داخلی ایران می داند. زیرا کشور بریتانیا بزرگترین و برجسته ترین بازارهای مالی را در اختیار داشته و مهمترین مرکز مالی در دنیا است که می تواند از نظر مالی و هزینه ای کشورهای زیادی  را ساپورت کند.

اما برقراری ارتباط با چنین کشورهای خوش نام و آوازه اگر چه برای اقتصاد کشور ضروری است اما  کار آسانی نخواهد بود و برای وارد شدن به بازارهای کشور انگلستان لازم است تا شرایط دشواری را پذیرفت. کشور بریتانیا کاملا قانونمند بوده و به درستی می داند که چه کشوری ارزش در دست گرفتن بازارهای معاملاتی کشور انگلیس  را خواهد داشت. لذا بستر و زمینه های سرمایه گذاری در این کشور با هدف مشخص شده انجام می شود و در تجارت با انگلستان می بایست نقشه ی راه به درستی مشخص باشد. در حال حاضر و با توجه به وضع اقتصادی کشور ایران، تاجران انگلیسی سعی دارد تا در تجارت با ایران قردادهای خود را با بسیاری از شرکت ها به صورت شش ماهه و یا یک ساله ببندد.

تجارت با انگستان پس از چهار سال مسدود شدن در دولت یازدهم دوباره با مستقر شدن سفیران هر دو کشور در تهران و لندن رونق یافته است به طوری آمارهای گمرکی بیانگر این مسئله هستند که اقلام بسیاری از ایران به انگلستان صادر می شوند.

کفپوش های متنوع به جزء کفپوش هایی که گبه هستند و از موی نرم حیوانات تهیه شده باشد، محصولاتی از فولاد و آهن غیر ممزوج، سوماک کارمانی، پلی اتیلن های متنوع در گریدهای بادی، فیلم و تزریقی، فرش های مختلف، سفال های شیشه ای به عنوان ظروف تزیینی برای پذیرایی، محل کار، آشپزخانه و…، انواع خرماهای خشک شده و یا تازه، تابلوهایی که کار دست بوده و ارائه دهنده ی سیاه قلم، آبرنگ و مداد رنگی باشد و کتیرا از جمله محصولات مبادلاتی در تجارت با انگلستان هستند و سبب شده تا  ارزش دلاری زیادی را وارد ایران کنند.

کالاهای وارداتی ایران از انگلستان

ایران سعی کرده در تجارت با انگستان اقلام متعددی را از کشور بریتانیا به بازارهای داخلی ایران وارد نماید که مهم ترین این کالاها عبارتند از کنجاله و لوبیای سویا، دارو، ذرت دامی، مکمل های دارویی، مکمل های غذایی، ماشین آلات، شامپو، لاستیک های خودرو و سایر وسایل نقلیه، هسته ی مرکزی تصفیه کننده ی اگزوز خودروها، فرآورده های ژل مانندی که در طب حیوانی و انسانی به عنوان روان کننده مورد مصرف قرار می گیرند، لوازمات ضروری و مصرفی برای جراحی های قلب، لوازماتی برای عمل ها و جراحی های متعدد و علوم پزشکی، شیرهای فشار شکن یا اطمینان، جوجه های گوشتی یک روزه بوقلمون، ماشین آلات برای چاپ کردن، ماشین آلات و دستگاه های پیشرفته ای برای تغییر شکل دادن و آماده کردن  تنباکو و توتون و همچنین شیر خشک با برندهای مشهور انگلیسی.

به طور کلی کشور انگلستان اقتصاد کشور خود را به چهار گروه اصلی تقسیم بندی نموده است که عبارتند از ماهیگیری و کشاورزی، سرمایه گذاری، تولید و گردشگری که البته بیشترین قطب تجارت با انگلستان بر روی بخش سرمایه گذاری معطوف شده است. چرا که پایتخت کشور انگلستان شهر لندن جزء بزرگترین مناطق در جهان بوده که مهم ترین مراکز مالی دنیا را شامل شده است. سیتی لندن مرکز بورس های اوراق بها دار بوده که بورس های اوراق بها دار سایر شهرها را در بریتانیا در بر گرفته است.

در تجارت با انگلستان بیشترین توجه بر روی بیمه ها، بانک ها و خدمات تجاری می باشد زیرا بیشترین سهم از GPD را چنین مواردی در بر گرفته اند. بعد از شهر لندن، شهر لیدز بیشترین بانک های بین المللی و بانک های ملی را در بریتانیا شامل شده است. که بیش از ۳۰ساختمان می باشد. همچنین منچسر جزء مهمترین شهرهایی است که خدمات حرفه ای و مالی انگلستان را شامل می شود و بخش عمده ای از سهام خصوصی کشورهای اروپایی را به خود اختصاص داده است.

اگر چه امروزه بسیاری از کارخانجات انگلستان رونق خود را از دست داده و نمی توانند همپای رقبای خود باشند. اما تجارت با انگستان همچنان رونق داشته و در صنایع اسلحه سازی و دفاع، دارویی، هوافضا، محصولات شیمیایی همچنان بازار گرمی دارند. در  تجارت با انگلستان سرمایه گذاران و مشتریان بی شماری از سراسر جهان متقاضی خرید کالاهای انگلیسی هستند.

برچسب ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند