001
">

آب و هوا در انگلستان

بریتانیا معمولاً کشوری بارانی در ذهن تداعی می‌شود و این به خاطر آن است که وضعیت آب‌وهوا ممکن است پیش‌بینی‌ناپذیر باشد. باران فقط در یک فصل از سال نمی‌بارد، به طوری­ که در تمام طول سال و هرروز، امکان بارش باران وجود دارد. می‌توان در یک بعدازظهر، تابش آفتاب دل‌پذیر، بادهای شدید و نم‌نم باران را توأمان تجربه کرد. اگر قصد تحصیل در انگلستان را دارید پس بهتر است که با ما همراه باشید تا با آب و هوا در انگلستان آشنا شوید.

آب‌وهوای بریتانیا و لباس مناسب با آن

اگرچه آب و هوا در انگلستان و بریتانیا پیش‌بینی‌ناپذیر است، اما کم پیش می‌آید که به وضعیت حاد و نامتعادلی بینجامد. در تابستان دمای هوا بین ۱۸- ۹ درجه سانتی‌گراد در نوسان است. البته گاه حین موج گرما، دما به حدود ۳۰ درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد. در زمستان میانگین هوا بین ۷ تا ۲ درجه سانتی‌گراد است، گاهی پیش می­ آید که به زیر صفر درجه هم افت می‌کند. خوشبختانه اکثر خانه‌ها، ساختمان‌ها، قطارها و اتوبوس‌ها از سیستم گرمایشی مناسبی برخوردارند.

به‌طورکلی تفاوت اندکی میان آب­ وهوای مناطق مختلف بریتانیا مشاهده می‌شود، اما در مناطق کوهستانی و شمالی، بارش برف و باران و وزش باد بیشتر دیده می‌شود. البته با پوشیدن لباس و همراه داشتن تجهیزات مناسب (مثل عینک آفتابی، کلاه، چتر و …) می‌توانید در هر آب­ و­هوایی از بریتانیا لذت ببرید. چه چیز بهتر از استراحت در کنار رودخانه و لذت‌بردن از آفتاب مطبوع، رقصیدن در گِل در فستیوال موسیقی یا رفتن به برف‌بازی؟

مردم چه لباسی می‌پوشند؟

اکثر شهرهای کوچک و بزرگ بریتانیا لباس‌فروشی‌های متنوعی دارند که پوشاک گوناگونی برای راضی نگه­‌داشتن مشتریان با سلیقه‌­ها و بودجه ­های متفاوت به آن­ها ارائه می‌کنند. در کنار فروشگاه‌های خیابان‌های اصلی شهر و بوتیک‌های لوکس، تعداد بسیاری مغازه دست‌دوم‌فروشی و قدیمی ­فروشی هم دیده می‌شود. این مغازه‌ها که گزینه بسیار خوبی برای مشتریان خواهانِ تخفیف هستند، بیشتر در مناطق دانشجویی واقع شده‌اند. بسیاری از لباس‌فروشی‌ها هم تخفیف‌های مناسبی را به دانشجویان ارائه می‌کنند، که برای استفاده از این تخفیف‌ها باید کارت دانشجویی یا کارت اتحادیه ملی دانشجویان را به همراه داشته باشید.

در مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌های بریتانیا همۀ گونه‌ها و مدهای گوناگونی را خواهید دید که در بریتانیا رواج دارند و پوشیدنی هیچ­ چیزی عجیب نیست.

دانشجویان معمولاً در طول روز لباس­ هایی ساده و خودمانی می‌پوشند، لباس­‌هایی شامل شلوار جین و تی‌شرت، البته بعدازظهرها که با دوستانشان بیرون می‌روند، سعی می‌کنند خوش‌تیپ‌تر باشند.

تعداد بسیار کمی از نوشگاه‌های دانشجویی، قوانین پوششی دارند. برخی از رشته‌های دانشگاهی ایجاب می‌کنند که به خاطر حفظ سلامت و ایمنی خود، لباس‌های خاصی بپوشید. مثلاً اگر در آزمایشگاه علوم هستید، باید از عینک محافظ و روپوش سفید مخصوص آزمایشگاه استفاده کنید.

خیلی کم پیش می‌آید که وضعیت آب و هوا در انگلستان و بریتانیا حاد و نامتعادل شود، اما همیشه احتمال تغییر سریع آب‌وهوا وجود دارد. ممکن است در یک روز شاهد تابش آفتاب گرم، بارش باران و وزش باد سرد باشید. البته بهتر است همیشه چتر همراه داشته باشید و چندلایه لباس بپوشید تا در هوای سرد محافظتان باشد و در هوای گرم هم بتوانید لباس‌های اضافه را از تن درآورید.

بریتانیا سرزمینی چند فرهنگی است و معمول است که ساکنان آن، لباس‌هایی مطابق با فرهنگ و مذهب خود بپوشند، لباس‌هایی همچون دستمال سر، کیپا (کلاه سنتی یهودیان)، عمامه، ساری یا پیراهن بلند. در شهرهای اصلی می‌توانید به فروشگاه‌هایی دسترسی داشته باشید که لباس‌هایی از سراسر جهان را عرضه می‌کنند، به‌ویژه لباس ­های مختص آسیا و خاورمیانه.

فصل‌ها
 • بهار (مارس، آوریل و می) فصل بارش‌های ناگهانی، گُل دادن گیاهان و به شکوفه نشستن درختان است.
 • تابستان (ژوئیه، جولای و آگوست) گرم‌ترین فصل بریتانیا، با روزهای آفتابی بلند، رگبار گاه‌گاهی و در برخی سال‌ها همراه است با موج گرما است.
 • پاییز (سپتامبر، اکتبر و نوامبر) ممکن است معتدل، خشک، مرطوب و طوفانی باشد. در این فصل برگ درختان می‌ریزد و دمای هوا با افت مواجه می‌شود.
 • زمستان (دسامبر، ژانویه و فوریه) سردترین فصل بریتانیاست همراه با دمای نقطه انجماد، یخ‌زدگی و گاه بارش برف.
تا چه ساعاتی روشنایی روز وجود دارد؟
 • ساعت‌هایی که در آنها روشنایی روز وجود دارد، در طول سال متغیر است.
 • طولانی‌­ترین بازه زمانی روشنایی روز در ۲۱ ژوئن هر سال است. در این روز، آفتاب در ۵ صبح طلوع و اندکی پس از ۹ شب غروب می‌کند.
 • کوتاه‌ترین بازه زمانی روشنایی روز نیز در ۲۱ سپتامبر است. در این روز، آفتاب در حدود ۸ صبح طلوع و حدود ۴ بعدازظهر غروب می‌کند.
 • در آخرین یکشنبه مارس، (ساعت ۱ صبح) ساعت‌ها یک ساعت به جلو کشیده می‌شوند و مجدداً در آخرین یکشنبه اکتبر (ساعت ۲ صبح)، یک ساعت عقب کشیده می‌شوند. زمانی که ساعت‌ها یک ساعت به جلو کشیده شده‌اند (به معنای آن است که مدت روشنایی روز در عصرها بیشتر است)، ساعت تابستانی بریتانیا BST نامیده می‌شود.
لباس مناسب

این­که لباسی بپوشید که در آن راحت باشید خیلی مهم است، اما احتمالاً متوجه این نکته نیز خواهید شد که اکثر دانشجویان بریتانیا این چیزها را در کمد خود دارند:

 • کت زمستانی: چیزی را انتخاب کنید که شما را در هر هوایی گرم و خشک نگه دارد. البته می‌توانید یک بارانی سبک‌تر هم برای باران‌های تند بهاری داشته باشید. حتماً یک چتر داشته باشید.
 • دستکش، شال‌گردن، کلاه گرم، گوش‌پوش
 • کفش ورزشی (کتانی) یا هر کفشی که مناسب دویدن به سمت کلاس، برای مواقعی باشد که تأخیر دارید!
 • کفش‌های ضدآب مثل ولینگتون یا چکمه‌های کوه‌نوردی برای روزهای برفی و بارانی. به یاد داشته باشید که باران ممکن است به چرم آسیب بزند، پس به چکمه‌ها، دستکش‌ها و کیف‌های چرمی، اسپری محافظ ضدآب بزنید.
 • لباس جین: برای بسیاری از دانشجویان کالج و دانشگاه، یک دست لباس جینِ خوب و راحت، مثل یک یونیفورم عمل می‌کند.
 • پلیور، ژاکت یا کاپشن‌های کلاه‌دار: یک ژاکت پشمی و یک شال‌گردن بزرگ و ضخیم کافی است تا هنگام مطالعه، در گوشه‌ای از کتاب‌خانه چمباتمه بزنید.
 • لباس‌هایی که نگران کثیف شدنشان نیستید! ممکن است در مسابقه‌ای خیریه، رقابت دوچرخه‌سواری، مسابقه آشپزی، مسیر پرمانع گل‌آلود یا بازی پینت‌بال به مناسبت تولد فلانی حاضر شوید، در چنین وضعیتی ممنون لباس‌های کهنه‌ای (زیرپوش و شلوارک) خواهید بود که برای چنین مواقعی نگه‌داشته‌اید.
 • پیراهن، بلوز و کفش رسمی و شیک برای قرارهای عصرانه. معمولاً پوشیدن جین و کتانی برای حضور در نوشگاه‌ و رستوران طبیعی است، اما هرازگاهی ممکن است بخواهید اندکی آراسته‌تر لباس بپوشید.
 • یک یا دو بار در سال ممکن است مؤسسۀ شما برنامه‌ای رسمی تدارک ببیند. در چنین مراسمی مردان کت‌وشلوار و کروات و زنان، لباس بلند یا پیراهن‌های مهمانی می‌پوشند. اگر درباره پوشش رسمی این برنامه‌ها مطمئن نیستید، هیچ ایرادی ندارد که سؤال کنید.
 • مجبور نیستید همه این لباس‌­ها را از خانه بیاورید، چراکه اکثر شهرهای کوچک و بزرگ بریتانیا، فروشگاه‌هایی متناسب با سلیقه‌های متفاوت دارند. حتی مغازه‌های دست‌دوم‌فروشی هم وجود دارند و می‌توانید بدون آنکه پول زیادی خرج کنید، کمبودهای کمد لباس خود را برطرف کنید.
 • هرازچندگاه که نیاز به پوشیدن لباس رسمی داشتید، می‌توانید لباس‌ها را به‌جای خریدن، اجاره کنید. این گونه می‌­توانید پول بیشتری پس‌انداز کنید.
برچسب ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند