126
">

شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان

متقاضیانی که از خارج انگلستان علاقمند به تحصیل پزشکی در انگلستان هستند باید در نظر داشته باشند که هر ساله تنها تعداد محدودی از متقاضیانی که از خارج از اتحادیه اروپا درخواست تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان را دارند می توانند در این رشته پذیرفته شوند. معمولا انتقال دانشجو از کشورهای دیگر برای تحصیل در رشته پزشکی به انگلستان غیرممکن است.

اگر نمره‌های دانشجویان استانداردهای بالایی داشته باشد، می‌توانند به دوره‌های تکمیلی و پس از آن تخصصی پزشکی در دانشگاها وارد شوند. دانش‌آموزان باید در درس‌های شیمی یا زیست شناسی نمرۀ A کسب کنند، همچنین داشتن مدرک زبانIELTS 7.0 یکی ازالزامات پذیرش در مقطع کارشناسیِ دانشگاه‌های پزشکی است. دورۀ پزشکی در انگلیس ۵ ساله و کوتاه‌تر از سایر کشورها است که امتیاز بزرگی محسوب می‌شود.

متقاضیان تحصیل پزشکی در انگلستان باید نخست دورۀ ۲ سالۀ A-Level را در مدارس و کالج‌های انگلستان بگذرانند و بعد از به اتمام رساندن دورۀ A-Level  در آزمون UKCAT یا BMAT  شرکت کنند و پس از کسب نمره‌های لازم  در دانشگاه‌های پزشکیِ انگلستان درخواست پذیرش دهند.

آزمون UKCAT 

آزمون استعداد بالینی انگلستان (UKCAT) بخشی از روند پذیرش بعضی دانشکده ­های پزشکی و دندان پزشکی در انگلستان است. این آزمون آنلاین است که برای سنجش توانایی های شناختی، استعدادها، تفکر انتقادی و استدلال منطقی طراحی شده است. در کل، چهار آزمون استدلالی و یک آزمون آگاهی وضعیتی وجود دارد.

– استدلال کلامی:  به سنجش توانایی تفکر منطقی در مورد اطلاعات کتبی و دست یابی به نتیجه معقول می پردازد: ۲۱ دقیقه، با ۱۱ متن برای خواندن و ۴۴ سوال.

– استدلال کمی: به سنجش  توانایی حل مسائل عددی می پردازد: ۲۴ دقیقه، ۹ جدول، نمودار، گراف و غیره به عنوان اطلاعات و ۳۶ سوال.

– استدلال انتزاعی:  توانایی استنباط روابط از اطلاعات از طریق تفکر همگرا و واگرا را ارزیابی می کند: ۱۳ دقیقه و ۵۵ سوال.

– تجزیه و تحلیل تصمیم گیری: به سنجش توانایی کار با انواع مختلف اطلاعات، برای کشف روابط، تصمیم گیری های آگاهانه و تصمیم گیری مناسب می پردازد: ۳۲ دقیقه، یک سناریوی پر از اطلاعات و ۲۸ سوال (استفاده از ماشین حساب ساده مجاز است)

– آگاهی وضعیتی: به سنجش پاسخ های داوطلب در موقعیت های مختلف و درک او از اخلاق پزشکی می پردازد: ۲۷ دقیقه و ۶۷ سوال در مورد ۲۰ سناریو.

آزمون BMAT

آزمون BMAT مخفف BioMedical Admissions Test است و دانش‌آموزانی که قصد تحصیل  در رشته‌های پزشکی، دامپزشکی یا رشته‌های مرتبط را در کشور انگلستان دارند باید در این آزمون شرکت کنند.آزمون BMAT هرساله در ماه ­های فوریه، آگوست و اکتبر به صورت بین المللی برگزار می­گردد.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در انگلستان

متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی که در خارج از انگلستان تحصیل کرده اند و کمتر از 17 سال سن دارند  بایستی دوره  GCSE را بگذرانند در غیر این صورت باید دوره A-Level  و یا Foundation را طی کند.

دوره A-Level

دوره A-Level دوره مناسب برای متقاضیان ۱۶ سال به بالا و کسانی که خواستارتحصیل در دوره ‌های دارای اعتبار بین‌المللی و ورود به بهترین دانشگاه‌ها هستند می باشد. طول این دوره به صورت معمول دوساله  می باشد.در این دوره دانشجویان سه یا چهار درس را می خوانند و هرچه نمره ی A-level کسب شده بالاتر باشد، شانس ورود دانشجو به دانشگاه رده بالا بهتر خواهد بود.

دوره  GCSE

دوره GCSE مخفف General Certificate Secondary Education می باشد و به معنای گواهینامه عمومی آموزش متوسطه است. این گواهی نامه و مدرک برای کالج و دانشگاه ها بسیار ارزشمند است. این دوره معمولا شامل سالهای ۸-۹-۱۰ ( سالهای اول دبیرستان ) می باشد و دانش آموزان از سنین ۱۳-۱۴ سال در این دوره ها پذیرش می شوند. شروع تحصیلات در مقطع دبیرستان در کشور انگلستان از این دوره شروع می شود.

دوره Foundation

دوره فاندیشن (Foundation Program) دوره‌ای تمام وقت برای دانشجویان خارجی است كه دوره دبیرستان را پشت سر گذاشته اند و در دوره دیپلم نمره‌های خوبی گرفته اند. اين دوره فاندیشن برای افرادی هم توصیه می‌شود که مایلند مستقيم به دانشگاه های انگلستان وارد شوند.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیل پزشکی در انگلستان

 • اصل پاسپورت
 • اصل مدرک دیپلم-دیپلم علوم تجربی و ریاضی- در صورت گذراندن پیش دانشگاهی(اصل مدرک پیش دانشگاهی)
 • ریز نمرات دیپلم
 • داشتن نمره آیلتس حداقل 5 (مدرک آیلتس اخذ شده در ایران برای دریافت ویزای تحصیلی کشور انگلستان معتبر نمیباشد)
 • پرینت نامه تمکن مالی
 • گواهی سلامت
 • دو قطعه عکس رنگی
طول دوره تخصص پزشکی در انگلستان

طول دوره تخصص پزشکی در انگلستان

 دانشجویان پس از به پایان رساندن دوره 4 ساله مقدماتی پزشکی در انگلستان می توانند برای تخصص پزشکی در انگلستان اقدام کنند. برای کسب کرسی تخصص پزشکی در دانشگاه های انگلستان دانشجو باید بسیار تلاش کند چرا که دوره تخصص پزشکی در انگلستان بسیار رقابتی است. طول دوره تخصص پزشکی در انگلستان ممکن است تا ۷ سال زمان ببرد و متقاضی پس از فارغ التحصیلی، یک گواهی فارغ التحصیلی در دوره آموزشی تخصصی تحت عنوانCCT (Certificate of Completion Training) دریافت خواهد کرد.

 مهاجرت پزشکان به انگلستان

امکان مهاجرت پزشکان به انگلستان از طریق تحصیل نیز وجود دارد اما متقاضی باید ابتدا در آزمون PLAB (Professional and Linguistic Assessments Board) شرکت کند و با موفقیت آن را بگذراند تا صلاحیت، سطح دانش و توانایی خود را به عنوان یک پزشک به اثبات برساند. آزمون PLAB از دو بخش  PLAB1 و PLAB2 تشکیل شده است. متقاضی ابتدا باید در آزمون PLAB1 قبول شود تا بتواند برای مرحله آزمون PLAB2 اقدام کند. در مرحله دوم بخش‌های عملی هم به آزمون اضافه می‌شود.

پس از گذراندن آزمون PLAB متقاضی باید برای معاینه، نسخه نوشتن، مهر و امضای گواهی‌های مختلف و سایز امور مرتبط با طبابت مجوز قانونی داشته باشند. به همین منظور فرد متقاضی برای کسب مجوز باید مدارک تحصیلی‌، مدرک زبان آیلتس (نمره‌ی آیلتس بالاتر از 7 ) و گواهی قبولی در آزمون PLAB  را به شورای عمومی پزشکی (GMC) ارائه کند.

مشاغل مرتبط با پزشکی در انگلستان

تعداد موقعیت های شغلی که فارغ التحصیلان رشته پزشکی در انگلستان می توانند در آنها مشغول به کار شوند بیش از 60 عنوان می باشد. زمینه های تخصص بطور معمول در طبقه بندی های ذیل قرار می گیرند:

 • بیهوشی
 • پزشکی عمومی
 • داروسازی
 • پاتولوژی
 • روانپزشکی
 • رادیولوژی
 • جراحی

درامد پزشکی در انگلیس

دانشکده های پزشکی انگلستان و بریتانیا جزء بهترین های جهان هستند و رزومه فارغ التحصیلان این دانشکده ها اعتبار بالایی دارد. از این رو، آنها هرگز با مشکل بیکاری روبرو نخواهند بود. در مورد حقوق و دستمزد، باید بدانید که متخصصان پزشکی جزء پر درآمدترین مشاغل هستند. بنابراین شما در جامعه به عنوان پزشک متخصص، از درآمد کافی و شهرت خوبی برخودار خواهید بود.

به نقل از موسسه indeed در سال 2020 متوسط حقوق و  درآمد پزشک در انگلیس تقریبا 52 هزار  پوند در سال می باشد.

هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان

بدلیل ماهیت این دوره , هزینه های تحصیلی هر سال تحصیلی تقریبا یکسان است ( بدون احتساب ضریب تورم ).زمانی که دانشجو برای رشته پزشکی در انگلستان اقدام میکند بهتر است کل هزینه تحصیلی در 5 سال را در نظر بگیرد. دانشجویان خارجی در صورت پذیرفته شدن در رشته های پزشکی در انگلستان بایستی هزینه های تحصیلی که حدودا سالیانه حدود  20 تا 30هزار پوند می باشد را پرداخت نمایند.

تحصیل رایگان پزشکی در انگلستان

تحصیل رایگان به معنای عدم پرداخت هزینه های تحصیل نمی باشد، بلکه به معنای اخذ بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های دانشجویی و ایجاد شرایط تحصیل رایگان می باشد.

بورسیه تحصیلی پزشکی انگلستان

بورسیه پزشکی دانشگاه امپریال کالج لندن

طیف وسیعی از بورسیه های تحصیلی پزشکی در مقطع کارشناسی دانشگاه امپریال کالج لندن به دانشجویان اعطا می شود.

بورسیه پزشکی دانشگاه کینگز کالج لندن

دانشگاه کیگز کالج لندن در مقطع کارشناسی به دانشجویانی که در دوره سلامت جهانی و پزشکی عمومی ثبت نام کرده اند بورسیه تحصیلی اعطا میکند. دانشجویان بین المللی می توانند برای این بورسیه تحصیلی درخواست دهند.

بورسیه پزشکی NHS

NHS یکی از برجسته ترین نهادهای مالی در انگلستان برای دانشجویان پزشکی است، که سالانه تعداد زیادی بورسیه و کمک مالی به دانشجویان رشته پزشکی اعطا می کند.

بورسیه پزشکی JOHN ABERNETHY(BARTS)

دانشگاه کوئین مری لندن در مقطع کارشناسی به دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی بورسیه تحصیلی اعطا می کند.

برچسب ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند