82
">

مقاطع تحصیلی در انگلستان

سالانه بیش از 25000 دوره دانشگاهی در دانشگاه‌های انگلستان ارائه می شوند. با اینکه وجود این تعداد گزینه، به این معنی است که مطمئناً دوره مناسبی در انگلیس برای شما وجود دارد؛ ممکن است، دریافتن این موضوع که کدام یک از این دوره‌ها متناسب با نیازهای شما است، کار دشواری باشد. بنابراین، هر دانشجوی بین المللی که متقاضی تحصیل در یک دوره دانشگاهی در انگلستان است، باید پاسخ سوالات زیر را پیدا کند.

 1. می‌خواهید در چه رشته‌ای در انگلستان تحصیل کنید؟
 2. می‌خواهید در کدام مقاطع تحصیلی انگلستان تحصیل کنید؟
 3. می‌خواهید چگونه در دوره خود در انگلستان تحصیل کنید؟
 4. می‌خواهید چه زمانی در دوره خود در انگلستان تحصیل کنید؟
 5. فرصت های شغلی آینده شما چیست؟

در ابتدا، پاسخگویی به همه این سؤالات ممکن است برای شما دلهره‌آور به نظر برسد. اما نیازی به نگرانی نیست، چون شما می‌توانید به کمک تیم مشاوران مجموعه ملنور، به راحتی تمامی این سوالات را پاسخ دهید. ما شما را در هر مرحله از مسیر راهنمایی می‌کنیم، تا بتوانید در هر دوره دانشگاهی که می‌خواهید، در هر نقطه از انگلستان تحصیل کنید.

 • Bachelor- Undergraduate
 • Pre-Master
 • Master-Postgraduate
 • Pre-PhD
 • PhD
 • Pre-GCSE
 • GCSE
 • A-level
 • Extended A-Level
 • Foundation
 • Advanced Level Foundation
 • Extended Foundation

قصد ادامه تحصیل در کدام مقاطع تحصیلی انگلستان را دارید؟

سیستم آموزش انگلیس در مجموع از 8 مقطع تحصیلی تشکیل شده است. در همین راستا، مقاطع آموزش عالی که در دانشگاه‌ها در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می‌شوند، 4 مقطع تحصیلی نهایی این سیستم آموزشی در انگلستان را تشکیل می‌دهند. همچنین، ممکن است برخی از دوره‌های دانشگاهی جهت تحصیل در رشته‌های خاص مانند پزشکی، دندانپزشکی و غیره، دانشجویان را ملزم کنند تا ابتدا، یک دوره ویژه پیش‌دانشگاهی به نام A-level را بگذرانند. هرگونه استعلام مربوط به پذیرش برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید حداقل دوازده ماه قبل از تاریخ شروع دوره انتخابی شما به مؤسسات آموزشی ارسال شود. بیشتر مؤسسات آموزش عالی تاریخ پایانی رسمی برای پذیرش متقاضیان ندارند. با این وجود، ممکن است لازم باشد که شما درخواست پذیرش دوره‌ی دانشگاهی خود را تا تاریخ مشخصی ارائه کنید؛ که البته این امر برای هر دوره متفاوت است. همچنین، توصیه می‌شود با توجه به تاریخ‌های نهایی و امکان رقابت برای بورس‌های تحصیلی ارائه شده توسط بنیادها، صندوق‌ها و دانشگاه‌ها، هرچه سریعتر درخواست پذیرش خود را تنظیم و ارسال کنید. جهت دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان، داشتن مدرک کارشناسی از انگلستان در یک رشته مرتبط و اعطا شده با افتخارات درجه اول یا دوم، یا یک مدرک استاندارد معادل، صادر شده توسط دانشگاه یا موسسه آموزشی همسطح در خارج از انگلستان، ضروری است. همچنین، در صورت استفاده از سیستم نمره‌دهی ایالات متحده یا کانادا در ریز نمرات، داشتن حداقل معدل نمرات (GPA) 3.0 مورد نیاز است. همچنین اثبات مهارت زبان انگلیسی شما برای تحصیل در اکثر دانشگاه‌های انگلستان الزامی است. با تماس با مشاوران ما، شما می‌توانید دریابید که کدام دانشگاه‌ها به دانشجویان اجازه می‌دهند که در انگلستان بدون داشتن IELTS  یا مدارک مشابه، تحصیل کنند.

نیازمندی‌های درخواست تحصیل در دوره‌های دانشگاهی

مقررات خاصی از طرف دانشگاه‌های انگلستان، برای دانشجویانی که مایل به تحصیل در یک دوره دانشگاهی در این موسسات هستند، تعیین شده است. لطفا توجه داشته باشید که بسته به دانشگاه منتخب شما، برخی از این بخش‌ها اختیاری هستند.

هزینه ثبت‌نام:

همه کالج ها شما را ملزم می‌کنند که هزینه ثبت‌نام را در هنگام ثبت نهایی درخواست خود، پرداخت کنید. توجه کنید که مبلغ هزینه بسته به کالج و دوره مورد نظر شما متفاوت خواهد بود. جهت اطلاع از میزان دقیق هزینه‌های ثبت‌نام، با مشاوران ما مشورت کنید.

SOP چیست؟

“SOP” همان بیانیه هدف است، SOP معرفی‌نامه شما برای دانشکده‌ها و مسئولان پذیرش می‌باشد. همیشه به زبان اول شخص نوشته می‌شود و دلیل مراجعه به کالج انتخابی را توصیف می‌کند. شما باید در آن مشخص کنید که چرا شما یک دانشجوی مناسب برای آن کالج هستید و چرا کالج باید درخواست تحصیل شما را بپذیرد. سبک نوشتن نیز می‌تواند هم رسمی و هم غیررسمی باشد. اما، ذکر این نکته ضروری است که باید شخصیت شما نیز در متن منعکس شود.

آیا مقالات دانشجویی برای ادامه تحصیل در انگلستان نیاز است ؟

همچنین‌ یک دانشجوی متقاضی، ملزم به ارسال مقالاتی نیزمی‌باشد که به عنوان رزومه آموزشی آن دانشجو تلقی می‌شود. مقاله‌ها بخش مهمی از روند پذیرش دانشگاه‌ها هستند. ممکن است دانشجویان ملزم به نوشتن یک یا دو مقاله، به همراه چند مقاله اختیاری باشند. موضوعات معمول این مقالات شامل آرزوها، نقاط قوت و ضعف، مهارت‌ها، تجربیات و دلایل در نظر گرفتن یک مدرسه خاص توسط دانشجو است.

LOR چیست؟

توصیه نامه (LOR)، یک نامه مرجع است که توسط شخص ثالث نوشته شده است و در آن ویژگی‌ها، خصوصیات شخصیتی و توانایی‌های دانشجوی متقاضی شرح داده شده است، تا وی را به لحاظ توانایی فردی در انجام یک کار یا عملکرد خاص توصیف کند. این شخص ثالث می‌تواند یک استاد، مدیر و یا دیگر افراد مرتبط با کار و تحصیل دانشجو باشد.

UCAS چیست؟

درخواست‌های تحصیلی مربوط به کلیه دوره‌های کارشناسی از طریق سیستم پذیرش دانشگاه‌ها و کالج‌ها یا UCAS ارسال می‌شود. UCAS یک سازمان مرکزی در انگلستان است که وظیفه دریافت درخواست‌های تحصیل در دوره‌های کارشناسی و ارسال آنها به موسسات مربوطه را دارد.

 هزینه UCAS چقدر است؟

UCAS به شما امکان می‌دهد تا از طریق یک فرم مشترک، به پنج دانشگاه مختلف درخواست پذیرش ارسال کنید. هزینه درخواست برای یک دوره 13 پوند و برای چندین دوره مختلف، 24 پوند است. خدمات ارائه شده توسط UCAS برای پذیرش در ماه سپتامبر یا اکتبر در انگلستان طراحی شده است و شما معمولاً باید برای دوره‌هایی که از ژانویه یا فوریه شروع می‌شوند، مستقیماً به دانشگاه مورد نظر خود درخواست دهید. در نهایت، اگر برای تهیه هر یک از این مدارک به کمک نیاز دارید، می‌توانید جهت دریافت نکات و راهنمایی‌های مربوطه، با مشاوران ما تماس بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که بهترین فرصت را برای پذیرش در دوره دانشگاهی خود، در انگلستان را از دست نمی دهید. هرگز بر روی شانس های زندگی خود که می‌توانید به راحتی بدست بیاورید ریسک نکنید!

بهترین زمان ورود به دانشگاه‌های انگلستان

نکته پایانی که باید در نظر داشته باشید این است که چه زمانی برای تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان اقدام کنید. بازه‌های اصلی ورودی دوره‌های دانشگاهی در انگلستان، سپتامبر یا اکتبر و ژانویه یا فوریه است. یادآوری می‌شود که خدمات ارائه شده توسط UCAS برای بازه‌ی ورودی سپتامبر یا اکتبر در انگلستان طراحی شده است.

سیستم تحصیلی انگلستان

دوره متوسطه

GCSE چیست؟ – سال 10 و سال 11

در دو سال آخر دوره متوسطه (سن 14 تا 16 سالگی) ، بیشتر دانش آموزان برای کسب مدرک GCSE تلاش می‌کنند. سال 11ام، سالی مهم در سیستم آموزش انگلستان است؛ زیرا در این سال، دانش‌آموزان امتحانات GCSE خود را می‌گذرانند. دانش‌آموزان معمولاً در سال 11ام، 15 یا 16 سال سن دارند و این آخرین سال تحصیلات اجباری آنها در انگلستان است. امتحانات GCSE  معمولاً طی دو سال برگزار می‌شوند، اما “مسیر ویژه سال 11ام” به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا تنها در یک سال، پنج الی هفت بار در  امتحانات GCSE شرکت کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره امتحانات GCSE با ما تماس بگیرید.

Sixth Form چیست؟ – سال 12 و سال 13

A-Level چیست؟

A-Level، گواهینامه‌ای است که موسسات آموزشی انگلستان و موسسات وابسته به دربار سلطنتی بریتانیا، پس از اتمام تحصیلات مقطع متوسطه یا پیش دانشگاهی به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند. در سطح sixth form، اکثر دانش‌آموزان در پایان سال 13ام، امتحانات سطوح پیشرفته (A levels) را که اغلب در سه یا چهار موضوع برگزار می‌شوند، می‌گذرانند. این دو سال اغلب به نام‌های ششم پایین و ششم بالا (Lower Sixth and Upper Sixth) شناخته می‌شوند. دوره‌های A-level در ارائه مطالعاتی عمیق در چند موضوع خاص، بی نظیر هستند. بنابراین، بعد از گذشت دو سال، دانش‌آموزان دارای سطحی از دانش موضوعی خواهند بود، که غالباً در سال اول تحصیلات دانشگاهی بسیاری از دیگر کشورها به دست می‌آید. علاوه بر این، دوره‌های A-level مهارت‌ مطالعه چند موضوعی دانشجویان و توانایی آنها در تفکر و استدلال انتقادی را نیز توسعه می‌دهند. در نتیجه، آنها دانشجویان را به طور کامل برای چالش تحصیل در دانشگاه‌های سطح جهانی آماده می‌کنند. توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است، که دوره‌های Advanced Level تنها مسیر ممکن برای دانشجویانی است که مایل به تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان هستند. دوره Advanced Level شامل دو سال، O-Level  (سال اول) و A-Level (سال دوم) است؛ معمولاً، طی این زمان دانش‌آموزان 5-6 ماژول را با جزئیات کامل می‌آموزند، که این امکان را برای آنها فراهم می‌کند تا براساس نمراتی که به دست می‌آورند، وارد دانشگاه‌های برتر انگلستان شوند.

International Foundation Year (IFY) چیست؟

دانشجویان بین‌المللی که به طور معمول 17 سال سن دارند و 11 یا 12 سال آموزشی را با موفقیت پشت سر گذاشته‌ و نمرات قابل قبولی در امتحانات نهایی خود کسب کرده‌اند، می‌توانند در برنامه پایه بین‌المللی (International foundation program) شرکت کنند. این برنامه برای آن دسته از دانشجویان بین المللی طراحی و در نظر گرفته شده است که از پتانسیل و انگیزه موفقیت برخوردار هستند، اما هنوز صلاحیت رسمی لازم برای ورود به دوره کارشناسی دانشگاه‌ها را ندارند. معمولاً دانشجویانی که دارای 11 سال تحصیلات آکادمیک هستند، برای تحصیل در International Foundation Year و سپس گذار به مقطع دانشگاه، مناسب هستند. علاوه بر این، دانشجویان بالغ و افرادی که وقفه تحصیلی دارند نیز می‌توانند در دوره‌ی International Foundation Year  شرکت کنند.

تحصیلات تکمیلی

دانشگاه‌ها و دانشکده‌های انگلستان، سالانه هزاران دوره برتر را ارائه می‌دهند؛ حاصل این دوره‌ها مدارک تحصیلی است که مورد احترام کارفرمایان و دانشگاهیان سراسر جهان می‌باشد. ورود به دانشگاه‌های انگلستان براساس فرآیندی رقابتی است و هر دوره آموزش عالی در انگلستان شرایط ورود منحصر به فرد خود را تعیین می‌کند. شرایط ورود هر دوره، ضامن مهارت و دانش مناسب برای تکمیل موفقیت‌آمیز آن دوره می‌باشد. مشاوران مجموعه ملنور می‌توانند در کسب تمامی اطلاعات مورد نیاز به شما کمک کنند، لطفاً هم اکنون با ما تماس بگیرید.

دوره International Year 1 چیست؟

سال اول بین‌الملل (International Year One)، یک دوره‌ ویژه برای دانشجویانی است که دارای صلاحیت بالاتر از Foundation Year هستند؛ اما صلاحیت لازم برای ورود مستقیم به سال اول یک دوره کارشناسی را ندارند. هدف این دوره، ارائه دانش آکادمیک، مهارت‌های تحصیلی و مهارت زبان انگلیسی به شما، جهت موفقیت در مقام دانشجو سال دوم مقطع کارشناسی است. با توجه این که این دوره تنها در 5 سال اخیر در سیستم آموزشی انگلستان اجرا شده است، موضوعات بسیار محدودی برای انتخاب  در دسترس است. با این وجود، تا به حال هزاران دانشجو از این دوره فشرده بهره‌مند شده‌اند تا بتوانند مستقیماً وارد سال دوم دانشگاه شوند. طول این دوره 12 ماه است و معمولاً 9-12 ماژول درسی در طی این مدت پوشش داده می‌شود.

برچسب ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند